teufl

Jak donutit kamarádku učit se?

Mám kamarádku, sedím s ní v lavici. Je chytrá, má všeobecnej rozhled jak nikdo a když při hodinách poslouchá, tak si toho vážně pamatuje dost. Jenže co je tím problémem? Uplně na to kašle, sešit si nepíše, nedává pozor při hodinách a doma se neučí.
Z kyrty na vyšší gympl se dostala jen díky mě a ještě jedné kámošce, protože jí při testech napovídáme.
Jenže já vím, že to takhle nemůžu dělat pořád. Teď, na vyšším gymplu bude učení o dost víc učení, pak samozřejmě maturita a nedej bože vysoká.
Myslím to s ní dobře, říkám jí, aby se učila, při hodinách se s ní nebavim, aby dávala pozor, ale ona pořád nic.
Co můžu dělat víc? Když jí neporadim, dostane za 5, ale nejhorší je, že si z toho nic nedělá. A nepomáhat jí vůbec, aby propadla, na to vážně nemam srdce.

Vím, že je to dost těžký, ale nějaké návrhy, co bych mohla zkusit by se hodily. 🙂
Zkuste se vžít do mé situace.

Nejlepší odpověď
anonym

Přestaň jí napovídat úplně – ať si holka trochu ´vymáchá čumák´ – a to čím dřív, tím líp (tím víc času bude mít na vzpamatování se).
😉
Jen – já se třeba na gymplu neučil vůbec a matura taky nebyla žádným problémem, třeba to zvládne i tak.

Další odpovědi
Drap

V tomto případě by zřejmě pomohlo pár facek. A nejlépe několikrát opakovat.

FurbyStar

Když je tak líná neměla na gympl chodit, nic proti tvé kamarádce, jen krutá pravda. Přestaň ji napovídat i kdyby tě prosila na kolenou ať si uvědomí že se trochu fláká. Zkus ji nějak vysvětlit že jestli se nebude učit a bude „hloupá“ tak to že chodila na prestižní gympl ji u pracovního pohovoru nepomůže, když dostávala špatné známky. Mě osobně to jako motivace pomáhá ;)

BB

Hmm, to by záleželo, jaký má důvod se takhle chovat. Může být jenom líná, může mít plnou hlavu jiných věcí – od svého nového idolu, přes knížku, co právě čte až po nepříznivou situaci doma s rodiči… Musí přece mít důvod, proč se o svoje známky vůbec nestará. Mohlo by být dobré pomoct jí uvědomit si, že svým postojem neškodí jenom sobě, ale taky Tobě a té další kamarádce – protože dřív nebo později Vás při napovídání někdo nachytá a bude z toho „basa“ pro všechny tři…

ivzez

Čerte, starej se o svůj prospěch,
a kamarádce přestaň napovídat.

(Německý nick skloňovat nebudu.)
Doplňuji:

  • –––

Přestaneš-li kamarádce napovídat nebo jí radit,
uděláš pro ni mnohem víc, než jsi udělala doposud.

Nevěř tomu, že jí pětky nevadí.
Uvidíš, jak před pololetím
a před koncem roku „zabere“.