Džanička

Jak donutit bývalého nájemce domu k tomu, aby mi dal předávací protokol?

28.2.2016 jsem se stěhovala do jiného domu. Bydlela jsem v pronájmu a majitel mi nedal předávací protokol o elektrice a vodě… Chtěla jsem ho, ale tím, že se cítili být ukřivděný, že jsem se přestěhovala na druhý konec města, mi ho odmítli dát. Navíc mi zadržovali poštu, a tak jsem dostala dopis o ukončení elektriky až v dubnu a navíc ještě otevřený. Když jsem ho vyplnila, napsala jsem tam datum ukončení zpětně od 1.3.2016, ale společnost, u které jsem elektriku měla sjednanou, prý nemůže stornovat faktury do té doby a chtějí po mně právě ten protokol, potom by to prý šlo. A já se ptám, co mám dělat, když předávací protokol nemám. Elektrika po mě chce zaplatit přes 10 tisíc, když už jsem tam nebydlela, ale já jsem jim v tom dopisem psala i stav elektroměru. Očividně se v tom domě 3 měsíce svítilo, ale to už jsem tam nebydlela… Dá se tomu nějak bránit? Přeci to za bábu nebudu platit.. Poradíte mi, jak z toho ven? Fakt nemám na to, abych platila elektriku tam a tady taky… Díky

Nejlepší odpověď
Bednaricek

Dobrý den, přece nevyhodíte deset tisíc jenom tak za nic. Pohybuji se v oblasti ekonomiky a chápu problém se stornováním faktury. Tento podnik potřebuje určitý doklad, kterým prokáže úplnost a důvěryhodnost v účetnictví. Písemně požádejte o vydání dokladu. Pokud se Vám nedostane odezvy, pak bych dal věc k soudu. Pochopitelně musíte mít nějaký důkaz, že jste si papír vyžádala. Dle mého názoru by na tom šlo teoreticky i vydělat, avšak to není předmětem vašeho dotazu. Je nesmysl platit tak šílenou částku. Hezký den.

Další odpovědi
ivzez

Bývalým nájemcem jste Vy sama,
jak se k něčemu donutíte, je jen a jen na Vás.

Vám ale jde o předávací protokol od majitele/prona­jímatele. Nevidím
jinou cestu, než se s ním dohodnout. Soudit se s ním by podle mne
vyšlo dráž než zaplatit fakturu. Navíc se ani nemůžete spolehnout, že
ve „zpětně vystaveném“ předávacím protokolu majitel uvede tehdejší
stav (může si tam vymyslet cokoliv).
[Příště klíče vracejte jenom proti potvrzenému předávacímu protokolu.]

Do budoucna radím si elektřinu převádět na sebe
a sama také odběr ukončit. Jedině tak se podobným
problémům vyhnete.

Ještě k té elektřině:
Jestli nebyla psána na Vás, je pronajímatel Vám
ji vyúčtovat k datu ukončení nájmu.

Pokud byla psána na Vás, měla jste včas zajít
ukončit smlouvu s dodavatelem. Teď se můžete
pokusit doložit, že od určitého bydlíte jinde (, ale
nevím, jestli s tím uspějete).

Pro informaci:
Předávací protokol „nedává“ jedna strana druhé, ale obě strany si
v něm k datu začátku a ukončení nájmu potvrzují stav předávané
nemovitosti včetně zařízení (nejen vodoměru a elektroměru).