Miroslavst

Jak docílit větší délku expozice u digitálního fotoaparátu?

U fotografií je uvedeno, že délka expozice je 1/60s, fotoaparát je nastaven na automat. Některé fotografie se mi zdají tmavé a myslím, že pokud by byla doba delší, bylo by to lepší.
Jak toho docílit?

Nejlepší odpověď
jan

Mělo by to jít funkcí kompenzace expozice EV (Exposition Value). Nastavuje se v krocích podle typu fotoaparátu (např. po krocích 1/3 EV) v případě že je fotka tmavá tak zkusit přidat.

Další odpovědi
Terryle

Anebo zamířit na něco světlejšího, než to, co budete fotit, a napůl zmáčknout spoušť. Foťák si podle scenérie spočítá potřebnou expozici. A vy pak, aniž byste spoušť pustil, přejedete na záběr, který chcete, a spoušť domáčknete. Automat by si měl pamatovat ten světlejší obraz a naexponovat, jako kdyby fotil to světlé.
Nevím jistě, jestli to dělají všecky foťáky. Ale za pokus by to stát mohlo.
Doplňuji:
Ješmarjá, já jsem idiot, samozřejmě. Nabrat na TMAVŠÍM obrazu (ideálně by měl být ve stejné vzdálenosti od vás, jako to, co pak budete fotit, aby to nebylo rozostřené).

Dík moc za opravu, Mosoji. Nikdy to nepřestanu plíst. Na foťáku to dělám automaticky, ale jakmile o tom začnu přemýšlet, něco se mi přepne v hlavě a přemotám to. A to jsem si pozitiv/negativem prošla… Asi bych se do tý temný komory měla šupem vrátit a tak na tejden se tam zase zavřít :o)

kapka

Já bych to zkusila vyfotit programem na focení za šera, v noci… Ten má delší expozici.

Marsyas

Podletoho co je to za foťák, možná bude mít funkci „priorita času,“ označuje se písmenkem S, jinak zkusit kompenzaci expozice přes EV, dát trošku větší. Ale pozor, pokud fotíte na automat, stačí se nastavit, odkud foťák měří expozici, já mám na své D40 3 expiziční body, jinak jde i u obyčejných kontaktů nastavit na střed. Ale pozor, nepleťte se AF s Meteringem, zatímco AF je ostření, metering je měření expozice. Na automat většinou stačí jen dobře zamířit, trefit expoziční bod a těšit se nad krásnou fotkou. Celoplošný metering bych volil pouze u fotky, kdy je poměr světel vyvážený, jinak bodový, pokud je velký rozdíl mezi světlostí pozadí a předmětem, který fotíte. Jinak mě napadlo ještě zvýšit ISO, ale pozor, takové fotky by potom mohly mít ve tmavém místě barevný šum.

mosoj

Tak se na mě nezlobte ale jedině správně odpověděl Jan !!

Tak jak to uvádí Terrylle to také jde, ale musí se nabrat expozice na tmavší scéně a ne na světlejší. Většina jednoduchých kompaktů ale zamyká i zaostření, takže nemusíte mít ostré to co by mělo být. Víc vybavenější foťáky mají zamykání expozice a ostření oddělené.

Proč na tmavší scéně? Pokud je fotka tmavá je podexponovaná a je třeba buďto prodloužit čas, nebo zmenšit ( číselně !! ) clonu.
Na světlé scéně to udělá foťák právě obráceně.

Poslední způsob je fotit na plný manuál, pokud ho ovšem foťák má. Osobně jinak nefotím. Automat pouze když nemám čas.

Změna ISO ( v tomto případě snížení ne zvýšení) nebo priorita clony či času nic neřeší, protože to foťák zase dopočte podle měření expozimetru.

Jediné co by mohlo pomoci je zvolit jiný způsob měření. Měření poměrové dá jiné expoziční hodnoty než měření se zdůrazněným středem. Záleží ale na podmínkách osvětlení scény kterou fotíme. Bodové měření se používá pouze pro specielní případy a pro běžnou situaci dává špatné výsledky.

Doplňuji:
Jinak věřím, že ten co nemá zažitý proces negativ, pozitiv, bude mít problém s pochopením vazby expozice na světlost či tmavost výsledné fotografie.

Terryle

Jan má stoprocentní pravdu, ale vzhledem k tomu, že jsem nedržela menší kompakt v ruce už snad pět let, nebyla jsem si jistá, jestli funkci EV mají i tyhle malé věci… takže jo, zase jsem o kus chytřejší :)
A stejně tak mi nedošlo, že všecky kompakty nemusí umět to, co napadlo mě. Ale aspoň že jsem někoho inspirovala, czechrapsinde :) i když jsem to úspěšně převrátila…

mosoj

Terryle : Stejně máš u mě za jedna s pěti palci.
Ono je to ještě složitější. On je dvojí režim automatu. Jeden nedovoluje vůbec nic ani tu korekci expozice přes EV, druhý povoluje korekci a někdy i nastavení ISO.
Ale to Tobě určitě nemusím vysvětlovat.
Každý výrobce to má trochu jinak.

mosoj

A vůbec jakou máš DSLR a kolik skel ?

Terryle

Disponuju Canonem 500D, skla zatím jen dvě, základní 18–55 a na letadla a na fízlování zdálky 100–300. Hodně by se mi líbila nějaká jejich kombinace a makrosklo, ale to až za dlouho, až nebudu vědět, co s penězma – takže nikdy :oD
Co máš ty?

mosoj

No já jsem zatím jenom u mýdlové krabičky Canon A 720. Pokukuji po G 11 či G 12.
Jednak rád chodím po horách a tohleto se dobře nese v kapse a je to pohotové a jednak DSLR se seťákama není to pravé vořechové a pak je to – víš o čem.
Nyní pokukuji Po Nikonu D 3100 a ještě lépe
po Sony A 33. Já jsem si tak nějak vtloukl do hlavy, že bez živého histogramu a Live View ani ránu. Protože fotím na co přijdu stejně nakonec zustanu u té G 11 nebo G 12.

Tady je důkaz že mluvím pravdu.
http://mosoj2­.galerie.cz/e­dit#

Přeji dobré světlo. Jestli máš nějakou galerii amůžeš dát odkaz, rád se podívám.

Terryle

Brý ráno! Ty G11 / 12 nevypadaj zle. A když se chce a umí se to, tak se i takovejma věcma dají dělat skvělý fotky. Já začínala víc fotit se starší Sony H9 a byla super, občas se až divím, co jsem z ní dokázala všecko vymlátit (třeba tzoto – http://tinyur­l.com/37ekscp) . Ale tak hrozně mi chybělo ruční ostření, že jsem přešla na DLSR. Ale máš pravdu, sakra se pronese, a nedejbože když se ještě musíš tahat s náhradním sklem…to je vždycky dilema, vzít či nevzít? Ale zjistila jsem, že to je docela fajn cvičení. Jednou jsem byla fotit u letiště s dlouhým objektivem (takže tak kilo, kilo a půl odhaduju), většinu scén jsem měla přiblíženou na 300 a objektiv nemá stabilizaci, takže se to brutálně klepalo a já jsem líná tahat stativ, takže jsem to musela vyvažovat rukou. Jen pár hodin. A celej další den jsem si lámala hlavu, z čeho mě tak šíleně bolí levačka :o)))
Ty zrcadlovky jsou super. Já loni pokukovala po předchůdci toho Nikonu – 3000, ale prohrála mu to čeština a absence videa (ono se občas hodí). Na té Sonce bych zase okamžitě brala polohovací displej… no, nic. LiveView je potřeba, ale je to příííšernej žrout baterie, takže využívám jen v největší nouzi a při rozvrhování fotky pro samospoušť :)
Fotky máš krááááásný. Kytičky, na ty já koukám ráda :o) Budu si je muset někdy projít pořádně a pomalu, až nebudu spěchat.
Já mám galerii tuhle – ale pozor, je to směs všeho možnýho, teď je to plný turistickejch fotek z Finska. Ale nějaký kytky nebo hraní se sluncem stínem, světlem a tmou se tam taky najdou…

Terryle

PS: a samozřejmě odkaz, ehm

http://terryle­.rajce.idnes.cz

anonym

Jasně Mosoji, Terryle jsem pochopil. Dala mě návod jak využít možností foťáku. Přece jenom digitály jsou o něčem jiném než u klasických f.

Marsyas

Pozor, je rozdíl mezi typy fotoaparátů a nastavení, některé prostě měří expozici momentálně a některé jen při prvním kroku spouště, u některých jde toto zamknout, ale vždy se toto dá vyřešit vhodným věběrem místa pro měření expozice.

Marsyas

Pozor, je rozdíl mezi typy fotoaparátů a nastavení, některé prostě měří expozici momentálně a některé jen při prvním kroku spouště, u některých jde toto zamknout, ale vždy se toto dá vyřešit vhodným věběrem místa pro měření expozice.

anonym

Můj foťák tam mám funkci ohňostroj, ta expozice trvá 3 sekundy.

Také někdy musím obrázek opravit programem aby byl světlejší. Ale někdy ho zkazí šum.