Ban09

Jak dobře odlít cínové figurky?

Máme kovovou formu na cínové figurky – na vojáčky a indiány. Zkoušíme vylévat cínem, ale nedaří se nám dlouhé části figurek – u klečícího vojáka zvednutá hlaveň pušky, u indiána oštěp v jedné ruce a sekyrku v druhé ruce nad hlavou. Také stojánky se ne vždy vyplní. Má někdo zkušenosti? Forma je originál, včetně odfuků, 2 poloviny, které se spojí k sobě. Děkuji

Odpovědi
badisko

Vyzkousela jste nahrat pred litim cinu i formy ?…taky to muze delat i samotny cin takze… by to chtelo cisty cin …
jo a jeste mrknete tady snad vam to pomuze D: http://www.cha­otit.cz/index­.php?option=com_fi­reboard&Itemid=61&fun­c=view&catid=13&id=14­192

milansklenar

Je hlavně kvalitou cínu. Normální směs z obchodu se taví při cca 300°C, ta špatně zatéká do detailů. Někdy pomůže vymazat formu grafitem nebo mastkem, formu nahřát, ale hlavně je potřeba sehnat kvalitní cín. Ideální je poměr 54% olovo, 11% cín a 35% Bismut. Ta teče už při 140°C a odlévá se velmi dobře. Je rovněž potřeba kontrolovat odvzdušňovací kanálky, hlavně u tenkých částí.