tomas405

Jak dlouho vydrží Voyager 1?

Teď čtu, že Voyager by měl za 40.000 let proletět kolem jiné hvězdy, ale jak je to s životností těles ve vesmíru? To ta sonda poletí furt a furt stejnou rychlostí? Nerozpadne se za tak dlouhou dobu?

Odpovědi
autacek

Jelikož je ve vesmíru vákum, účinky stárnutí materiálů ze kterých je vyroben jsou jen velmi malé. Větší nebezpečí je za tu dobu srážka s jiným vesmírným tělesem, navíc plánovaná destinace je více méně teoretická, neb odpovědi se již nedočkáme a to se týká i ztráty kontaktu se sondou a dobou letu radiových signálů již dnes.

arygnoc

dovolím si citovať z uznávaného serveru na kozmickú problematiku :

"Před rokem, dnes, zítra, za týden, za rok, za několik let, za několik stovek let
Z hlediska konfrontace pozemského času a vzdálenosti, která je před oběma sondami se čas v podstatě zastavuje. Je naprosto jedno, zda budeme o sondách hovořit v kterémkoli z podtržených období. Z hlediska Země se pouze změní vzdálenost, a to v řádu desítek km za sekundu. Z hlediska nejbližší hvězdy se sondy prakticky nepohnou. Vždyť teprve asi v roce 20 000 budou mít za sebou pouhou čtvrtinu cesty k nejbližší hvězdě. A jak dlouho bude sonda komunikovat se Zemí? Dle všeho není problém spojení pomocí radiových signálů. Není problém se zásobou paliva pro stabilizaci, alespoň zatím (myšleno několik desítek let). Není problém se zdrojem el. energie, sondy jsou v podstatě vypnuty. Ale jeden problém a to ten největší zde je. Sondy nebudou dříve nebo později schopny “najít” naše Slunce – jinými slovy, zorientují se na “nějakou” hvězdu a tím pádem úzce směrová, parabolická anténa nebude schopna zachytit signál ze Země.

To bude definitivní konec sond z hlediska země. Sondy však budou “žít” dál. Ve Vesmíru je jejich fyzická životnost prakticky neomezená – pokud se ovšem nesrazí s nějakým zbloudilým tělesem, např. kometou nebo asteroidem……"

celý článok na http://mek.kos­mo.cz/sondy/u­sa/voyager/vo­yager.htm

Sta67

Pravděpodobnost srážky s jiným tělesem, dostatečně velkým na to, aby sondu zničil, je v mezihvězdném prostoru nesmírně nízká. Vždyť i ve Sluneční soustavě, která je relativně plná těles, dochází k takovým srážkám extrémně vzácně. A za celou dobu kosmonautiky došlo na přeplněné oběžné dráze okolo Země jen k jedné srážce (dávno vysloužilý Kosmos se srazil s jedním ze satelitů telefonní sítě Iridium, a zničil ji).

A v mezihvězdném prostoru ji nebudou tolik poškozovat ani mikrometeority. Ale na ty konečné hranice Sluneční soustavy, okraje Oortova oblaku, má sonda ještě zatraceně daleko. Zatím pouze opustila zónu známých planet, a oblast působení magnetického pole Slunce.