Weroniq

jak dlouho vydrží nabíjecí baterky proces vybíjení a nabíjení?

používám do klávesnice, myši, mp3 přehrávače a dalších věcí nabíjecí baterie AA GP 2500 a AAA GP 1000 a zajímalo by mě jakou mají asi životnost, poslední dobou mi přijde, že po jejich plném nabití už nevydrží tak dlouho jako tomu bylo dříve

Nejlepší odpověď
Drap

Měly by vydržet údajně 1000 cyklů, ale osobně si tím nejsem jistý.

Další odpovědi
mosoj

Používej nabíjecí baterie nového typu GP ReCyko, Sanyo Enelope, Philips Infinium. Již je dělá i Panasonik a Varta ale konkrétní názvy neznám. Tyto baterie nemají větší kapacitu u AA článku jak 2100 mAh. Protože ale netrpí samovybíjením v konečném výsledku vyjdou lépe než ty co mají kapacitu 2700 mAh.

Věci do kterých je používáš jsou nenáročné spotřebiče a dopad toho samovybíjení je pak na výdrži markantní.

Ztrátu kapacity způsobuje nesprávné nabíjení.
Pokud používáš rychlonabíječky v kterých se baterie zahřejí že na nich neudržíš ruku tak se nediv.

1. AKU by se neměla při nabíjení, ale ani jinak( třeba i na sluníčku) zahřát nad teplotu 40 oC.
Je třeba nabíjet takovým proudem aby se toto nedělo.
2. AKU by se neměla přebíjet. Je třeba používat nabíječku která sama nabíjení ukončí ať už jako delta pík, nebo časově.

3. AKU by neměly dlouho ležet vybité. Přichází v úvahu u těch s velkým samovybíjecím efektem.

4. Bez ohledu na paměťový efekt by se měly AKU občas několikrát za sebou nabít a vybít malým proudem. U kvalitních nabíječek je to režim „refresch“.

5. Kvalitní nabíječka nabíjí každý AKU samostatně, nikoliv ve dvojici.

Pokud se toto nedělá AKU velice rychle ztrácí svojí původní kapacitu. Většinou to lze napravit tím, refresch režimem.

suaeda

Dříve se uvádělo, že nabíjecí baterie mají vydržet až 1000× cyklů nabití. Ale také tomu moc nevěřím. Tyto baterie používám do GPS a po cca 10 nabíjení již nevydrží tolik jako při prvním nabíjení. Samozřejmě je také asi rozhodující jakou mají baterie kapacitu a od jakého výrobce jsou.

lexx

Používám SANYO advancer HR-3U NiMH 2100 mAh
(R 06 AA) min.500 nabíjecích cyklů jenže nápětí 1.2V proti běžným alkalickým tužkáčům co dávají 1.5V. Jiné vhodné značky jsou Varta, GP, Duracell…