mais 2

jak dlouho vydrží fungovat orloj,musí se neak ,,natahovat'' a dá se zařadit mezi perpetum mobile?

Doplňuji:
a jak často se musí natahovat

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nedá se zařadit mezi perpetum mobile, jak jsi sám napsal musí se natahovat.

Další odpovědi
anonym

Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami a zlepšeními.
Zdroj:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sta­rom%C4%9Bstsk%C3%BD_or­loj
Doplňuji:
Spouštěcí strojek se musel uvádět do pohybu čas od času ručně. Při rekonstrukci orloje v roce 1948 byl úplně vynechán a čtyřiadvacetník byl trvale nastaven do polohy 12 hodin nahoře a 24 hodin dole. Nový pohybový mechanismus pro samočinné natáčení čtyřiadvacetníku navrhl roku 1956 Dr. Emanuel Procházka ve spolupráci s Ing. Miroslavem Krajníkem.Tento mechanismus se samostatným hodinovým strojkem byl na orloj instalován 6. listopadu 1957 a pracuje dodnes.

anonym

Odkdy orloj jede na 100% a idiopaticky?

Klaproth

Jak dlouho vydrží fungovat netuším. O perpetuum mobile rozhodně nejde.