Zlatý

Jak dlouho trvalo prvním kalkulačkám vypočítat příklad?

Třeba nějaký extra složitý, ten nejsložitější který kalkulačka ještě uměla spočítat.

Vím že když jsem měl svůj první počítač, tak u některých her to loudovalo fakt třeba 2 minuty, a můj kamarád, jehož táta dělal do IT a měl ve firmě přístup úplně k těm nejnovějším strojům, který se u nás ještě ani neprodávaly, tak tomu to na jeho fungl nové brutálně nabušené 386ce DX jentak probliklo. Bylo to s prvníma kalkulačkama taky takhle nějak podobně, že tam člověk třeba zadal 8+3 a za hodinu mu to vyhodilo 11,00000006?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Vsadil bych se, že první kalkulačky stejně uměly jen sčítat a násobit. Ve zdroji je článek, kde se dočteme, že např. kalkulačka Monroe Epic z roku 1967, která byla první programovatelná (taky však kromě části ležící na stole měla ještě bednu i pod stolem) vypočítala 2. odmocninu za 1/2 sekundy. Časy ostatních nižších početních operací jsou popsány v odkazu, který z článku na tu kalkulačku vede.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/jedna- dva-tri-ctyri-pet-jak-kalkulac ka-menila-svet-f77-/tec_techni ka.aspx?c=A070413_115038_tec_t echnika_pka

Další odpovědi:

Zlatý

První elektronické stolní kalkulačky z konce šedesátých let uměly jen základní operace, později odmocniny. Na počátku sedmdesátách let už existovaly "vědecké" kapesní, které uměly goniometrické funkce. Všechny zvládaly všechny operace v desetinách vteřiny.

Stříbrný

na VŠ jsem měl Sharp z bazaru a takovej 69 ! (faktoriál) počítala 5-10 sekund

Zlatý

V obchodnej praxi to vyzeralo takto:.
pokladníčka zadala do počítačovej pokladnice ceny nákupu s výpočtom to trvalo to 4-5 minút a potom to isté skontrolovala na sčote (guličkové počítadlo, abakus) za 1 minutu.

Stříbrný

Mám prastarou TI-57 a pořád počítá bleskurychle.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.