Avatar uživatele
bolak

Jak dlouho trvalo prvním kalkulačkám vypočítat příklad?

Třeba nějaký extra složitý, ten nejsložitější který kalkulačka ještě uměla spočítat.

Vím že když jsem měl svůj první počítač, tak u některých her to loudovalo fakt třeba 2 minuty, a můj kamarád, jehož táta dělal do IT a měl ve firmě přístup úplně k těm nejnovějším strojům, který se u nás ještě ani neprodávaly, tak tomu to na jeho fungl nové brutálně nabušené 386ce DX jentak probliklo. Bylo to s prvníma kalkulačkama taky takhle nějak podobně, že tam člověk třeba zadal 8+3 a za hodinu mu to vyhodilo 11,00000006?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? briketka10, Nevíteto?, Mravenec před 3097 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Vsadil bych se, že první kalkulačky stejně uměly jen sčítat a násobit. Ve zdroji je článek, kde se dočteme, že např. kalkulačka Monroe Epic z roku 1967, která byla první programovatelná (taky však kromě části ležící na stole měla ještě bednu i pod stolem) vypočítala 2. odmocninu za 1/2 sekundy. Časy ostatních nižších početních operací jsou popsány v odkazu, který z článku na tu kalkulačku vede.

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/jed­na-dva-tri-ctyri-pet-jak-kalkulacka-menila-svet-f77-/tec_technika­.aspx?c=A070413­_115038_tec_techni­ka_pka

Upravil/a: cochee

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

První elektronické stolní kalkulačky z konce šedesátých let uměly jen základní operace, později odmocniny. Na počátku sedmdesátách let už existovaly „vědecké“ kapesní, které uměly goniometrické funkce. Všechny zvládaly všechny operace v desetinách vteřiny.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
lexx

na VŠ jsem měl Sharp z bazaru a takovej 69 ! (faktoriál) počítala 5–10 sekund

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

V obchodnej praxi to vyzeralo takto:.
pokladníčka zadala do počítačovej pokladnice ceny nákupu s výpočtom to trvalo to 4–5 minút a potom to isté skontrolovala na sčote (guličkové počítadlo, abakus) za 1 minutu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Mám prastarou TI-57 a pořád počítá bleskurychle.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek