bolak

Jak dlouho trvalo prvním kalkulačkám vypočítat příklad?

Třeba nějaký extra složitý, ten nejsložitější který kalkulačka ještě uměla spočítat.

Vím že když jsem měl svůj první počítač, tak u některých her to loudovalo fakt třeba 2 minuty, a můj kamarád, jehož táta dělal do IT a měl ve firmě přístup úplně k těm nejnovějším strojům, který se u nás ještě ani neprodávaly, tak tomu to na jeho fungl nové brutálně nabušené 386ce DX jentak probliklo. Bylo to s prvníma kalkulačkama taky takhle nějak podobně, že tam člověk třeba zadal 8+3 a za hodinu mu to vyhodilo 11,00000006?

Nejlepší odpověď
cochee

Vsadil bych se, že první kalkulačky stejně uměly jen sčítat a násobit. Ve zdroji je článek, kde se dočteme, že např. kalkulačka Monroe Epic z roku 1967, která byla první programovatelná (taky však kromě části ležící na stole měla ještě bednu i pod stolem) vypočítala 2. odmocninu za 1/2 sekundy. Časy ostatních nižších početních operací jsou popsány v odkazu, který z článku na tu kalkulačku vede.

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/jed­na-dva-tri-ctyri-pet-jak-kalkulacka-menila-svet-f77-/tec_technika­.aspx?c=A070413­_115038_tec_techni­ka_pka

Další odpovědi
Hlada

První elektronické stolní kalkulačky z konce šedesátých let uměly jen základní operace, později odmocniny. Na počátku sedmdesátách let už existovaly „vědecké“ kapesní, které uměly goniometrické funkce. Všechny zvládaly všechny operace v desetinách vteřiny.

lexx

na VŠ jsem měl Sharp z bazaru a takovej 69 ! (faktoriál) počítala 5–10 sekund

led

V obchodnej praxi to vyzeralo takto:.
pokladníčka zadala do počítačovej pokladnice ceny nákupu s výpočtom to trvalo to 4–5 minút a potom to isté skontrolovala na sčote (guličkové počítadlo, abakus) za 1 minutu.

Emefej

Mám prastarou TI-57 a pořád počítá bleskurychle.