vacken

Jak dlouho trvalo období pravěku??

Potřebuji obecně jak dlouho trval celý pravěk.
Děkuji moc

Nejlepší odpověď
annas

Zdroje se různí.

Pravěk zahrnuje období vzniku a vývoje člověka, lidské společnosti a kultury přibližně od 3 milionů let př. n. l. zhruba do 4. tisíciletí př. n. l. Toto vymezení však platí jen pro některé eurasijské a africké oblasti, datace konce pravěku je totiž ve vazbě na dataci nejstarších nalezených písemných dokladů v různých oblastech světa odlišná. V Egyptě je datována přibližně rokem 3200 př. n. l., zatímco v Austrálii rokem 1788 n. l., a na Nové Guinei dokonce přibližně rokem 1900 n. l.

Pravěk je nejstarší časové období dějin lidstva někdy označované též jako prehistorie. Je do období od předpokládaného vzniku člověka před zhruba 2,5 milióny lety až k období 4000 př. n. l

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bji­ny_lidstva

http://www.de­jepis.com/index­.php?page=000&kap=0­02&pod=3

http://ds.tode­.cz/index.php/cz/de­jepis/pravek/vy­mezeni-temat-praveku
Doplňuji:
Další informace v odkazu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/obdobi-lidskych-dejin

Další odpovědi
dudu

Navazuji na odpověď kolegyně Annas, že odpovědi se různí. Pokud přijmeme teorii, že našim prapředkem byla jakási poloopice běhajících po afrických savaných i jinde, pak pro vývoj člověka platí ona stařičká choronologie.
Existují však i jiné názory opírající se o zatím neúplné poznatky z genetiky a jiných:

Např. – informace o dávných předcích obsahuje genom, a to jednak v chromosomu Y, jednak v mitochondriální DNA.
Chromosom Y, jak známo, se vyskytuje pouze v buňkách mužů, a při meiose se jeho DNA z větší části nerekombinuje – nemá s čím. To znamená, že můj chromosom Y se – v definovaných částech – přesně shoduje s chromosomem Y mého otce, jeho otce, otce jeho otce atd. až po organismus, u něhož se mechanimus pohlavní reprodukce pomocí chromosomů X a Y prvně vyvinul. Ke změnám dochází pouze výjimečně, vinou mutací, a tyto změny se přenášejí na potomky, takže umožňují vystopovat historii lidské migrace, a to v horizontu desítek a stovek tisíc let, po společného mužského předka všech žijících lidí, Y-chromosomálního Adama; dál arci ne, potomci žádných jiných mužů-jeho současníků už nežijí. Pro úplnost uvádím, že podle současného stavu poznání žil tento náš společný předek asi před 150 tisíci let.
Kromě chromosomu Y existuje další část genomu, která se nerekombinuje, mitochondriální DNA (mtDNA). Mitochondrie, rozumím-li tomu správně, jsou buněční parasiti, bakterie, které kdysi vnikly do našich buněk a výměnou za příznivé životní prostředí tam pro nás-eukaryota vykonávají užitečnou mikrobiologickou práci. Dnes by už mimo buňku žít nedokázaly, avšak ponechaly si vlastní bakteriální, cyklické chromosomy, které se do zygoty dostávají (snad až na pathologické výjimky) výhradně z mateřské gamety, tj. z vajíčka. To ve svém důsledku znamená, že tak jako jsou chromosomy Y společné otcovské (paternální) linii předků, je mitochondriální DNA společná celé mateřské (maternální) linii, a vedle Y-chromosomálního Adama dokážeme identifikovat i mitochondriální Evu (jež žila asi před 200 tisíci let).
Zdroj: Tomáš Pecina
Štítky: biologie, DNA, genealogie, genetika, historie, paleontologie

led

skúste sa pozrieť dozadu, tento rok tu už podobná otázka padla.

annas

Ad led. Děkuji. Teď už to vím …

Jen jsem v očekávání, zda „porušení“ Kodexu bude vadi a projeví se opět dokonalost zla … U některých jiných uživatelů totiž platí, že „opakované“ se líbí… 🙂

anonym

an., uz se to blizi .....!!
v kristalove kouli vidim obusky a brokovnice !

  • iv-

led

Bu-bu-bu
Koniec sveta bude určite kvôli tejto otázke!

annas

Jediná možnost záchrany: Chuck Norris. 🙂

johana 56

ad -iv- : on Vám bolak tu kouli pújčil???
ad annas : snad i zlo v tomto smířlivém čase trochu ustoupí..

anonym

… bolak ma uz taky kouli ?? on uz v tom taky jede ?? :o

annas

Ad johana – není jedna koule málo? 🙂

anonym

co bych ja dala i za jednu !! :)

johana 56

Třeba už má nějaké rezervní v mrazáku.Z té, co mám na stole já,se na mně pořád šklebí chlupatý čertík.

johana 56

Ad annas
Možná se mýlím,ale vždy byla zmiňována pouze jedna.Asi máte pravdu, dvě mohou prozradit víc.

annas

Ach jo. to je vyhlídka. 🙂