sarymaryfuk

Jak dlouho trval starověký Egypt?

Nejlepší odpověď
anonym

Něco přes 5000 let…
Počti si k upřesnění – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chro­nologie_staro­věkého_Egypta .

Další odpovědi
ShadowCZ

od roku cca. 3150 př. n. l do roku 332 př. n. l, kdy byl dobyt Alexandrem Makedonským.

Nikoltyna

2000 – 523 př.n.l

sassan

Záleží na smyslu trvání.Prvky staroegyptské kultury přežily až do středověku(a například ve formě Koptského Křestanství přežívají dodnes).Ale nejspíš máte na mysli starověký Egypt ve smyslu státu-prosím neberte vážně letopočty 523 a 332 přnl.jako konec Egyptské státnosti.Cizí dynastie semtam opanovaly Egypt(a to i před rokem 523 …přesněji 525 kdy se zmocnily vlády v zemi Peršané jako 27 dynastie a později Makedonští Ptolemaiovci kteří vytvořili poslední dynastii).Všechny tyto dynastie bez ohledu na to jestli byli domácího či cizího původu pokračovaly do značné míry v tradici Egyptského státu a přijímali titul Faraona.Byli to teprve Římané kdo v roce 30.př.nl kdy se zmocnili Egypta a začali ho používat v čistě provinčním smyslu bez toho aby jakýkoliv Římský císař kdy přijal titul Faraona de facto skončily s historíí státu na který se ptáte.Odpověd tedy zní že starověký Egyptský stát trval od časů svého zformování mezi lety 6000–3000 př.nl(tzv.Před dynastické obdobý)a od tzv.první dynastie od roku 3050 př.nl do roku 30 př.nl.
Doplňuji:
A ten rok 30 př.nl.se týká také smrti oné Slavné Kleopatry o které jse jistě slyšel .-)

arygnoc

tzv. Stará ríša vznikla v roku 2778 pred Kristom.

pred vunikom tejto ríše ešte existovali dva štátne útvary – Dolný Egypt a Horný Egypt (zhruba dnešná Etiópia a Eritrea).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Egypt