Shmash

Jak dlouho trvá vojenský výcvik?

Zajímalo by mě, jaká je délka základního vojenského výcviku, případně jestli je nějak zkrácený, pokud je země ve válečném stavu? A liší se délka výcviku, pokud je daný člověk zapsán jako dobrovolník? A jak jsou na tom s délkou různé země? Např. Rusko, Amerika?
Díky! :)

Nejlepší odpověď
Drap

V každé armádě je to jiné, dokonce se to často liší i podle zařazení. Nelze na takto položenou otázku spolehlivě odpovědět.

Další odpovědi
dubraro

Důležité je rozlišit pojmy „základní vojenský výcvik“ a „základní vojenská služba“. Samotný výcvik může trvat od několika týdnů (např. pěšák) do několika let (např. pilot). V bývalé československé lidové armádě se za výcvik považovalo prvního půl roku, služba trvala celkem dva roky. Jak je to v jiných zemích, viz odkaz.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1klad­n%C3%AD_vojen­sk%C3%A1_slu%C5%BE­ba

Cenobita

V ČSLA byl tzv. „přijímač“, už nevím jak dlouho, ale tuším že 3 měsíce a po těchto 3 měsících byl vojáček připraven „a nasadit i svůj život k dosažení vítězství“, což se na konci přijímače stvrzovalo tzv. přísahou (vojenský slib). Takže podstatný na celé proceduře je právě ten voj. slib.

dubraro

To: Cenobita
Přijímač v ČSLA trval zhruba jeden měsíc. Např. nástup 1.10. a přísaha 28.10. http://www.csla­.cz/vojenskas­luzba/vzs/index­.htm