steipavka

Jak dlouho musí otec platit výživné na dceru,která má 17.let a odešla ze školy? Nemá žádnou práci ani učební obor?

Jenom se poflakuje a není možná žádná domluva!

Nejlepší odpověď
pusinka50

Vyživovací povinnost Vám trvá, dokud se syn nebude schopen živit sám. Neexistuje žádná věková hranice.
Vyživovací povinnost není omezena věkem dítěte´.
Posouzení otázky trvání vyživovací povinnosti ke zletilému dítěti je vždy složité a nelze předvídat, jak by v dané situaci rozhodl soud. Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Pro trvání vyživovací povinnosti nemá význam dosažení zletilosti. Do zletilosti dítěte se může zahájit řízení o určení výživného i bez návrhu, zatímco po dosažení zletilosti se začne takové řízení jen na návrh oprávněného.
Vyživovací povinnost trvá do doby než je potomek schopen se sám živit.
Jakmile tedy rodič/e platící alimenty uzná/ají, že potomek je schopen se nadále živit sám, musí podat na soud (který o alimentech rozhodl) podat návrh na zrušení povinosti platit výživné.

Další odpovědi
Lamalam

Pokud nechodí do školy, tak do její plnoletosti. Pokud by studovala, tak max. do věku 26 let.

ivzez

Nejblíže je Arygnoc, ale ani jeho odpověď není úplně přesná.

Vyživovací povinnost určená soudem nemůže zaniknout automaticky,
otec se bude muset obrátit na soud.

Je pravděpodobné, že pokud se dítě „fláká“, tedy pokud se nepřipravuje
na budoucí povolání, soud rozhodne ve prospěch navrhovatele. Podle mne
by otec mohl přestat výživné platit ještě před rozhodnutím soudu. Odhaduji,
že soud mu vyživovací povinnost zruší, ale vyplacené výživné by už nedostal
zpět (v nejhorším by pár týdnů/měsíců doplatil zpětně).

Obecně:
Vyživovací povinnost trvá, dokud dítě není schopno živit se samo.
Pokud dítě přestane chodit do školy před dosažením zletilosti,
rozhodne o zrušení vyživovací povinnosti na návrh otce soud.

Pokud by dítě studovalo v doktorandském studiu,
trvala by vyživovací povinnost i po dosažení 26 let.

Není-li žádná domluva, vyžeňte dítě aspoň na brigády, pokud se totiž nepřipravuje na budoucí povolání, nehradí za ně zdravotní pojištění stát, takže mu narůstá dluh na zdravotním pojištění.

arygnoc

alimentačná povinnosť otcovi zanikla automaticky – dcéra nedodala potvrdenie o pokračujúcom štúdiu (po dokončení zš túto povinnosť má).
zákon v tomto rípade predpokladá, že dieťa (=potomok bez ohľadu na vek) je v tomto prípade buď zamestnané, alebo vedené na úrade práce (je schopná sa sama uživiť – že tak nečiní, nie je problém otca).

je vašou povinnosťou, pokiaľ dieťa, na ktoré ako zákonný zástupca poberáte alimenty, túto skutočnosť otcovi oznámiť (že jeho povinnnosť zanikla – tu je to mierene povedané, problematické – otec kľudne mohol prestal platiť ihneď potom, ako nedostal potvrdenie o štúdiu dcéry).

vaše problémy s výchovou dcéry musíte riešiť vy – obráťte sa na odbor sociálnych vecí, kde vám poradia, ako postupovať, inak vám môže hroziť i súdny postih (ohrozenie mravnej výchovy).

;-Q

viac prípadne v diskusii.
Doplňuji:
ivzez, pokiaľ viem, je povinosťou (v tomto prípade) matky či dcéry zabezpečiť potrvrdenie o pokračujúcom štúdiu (po zš).

ak tak neučinia, zaniká alimentačná povinnosť AUTOMATICKY – netreba rozhodnutie súdu, lebo sa má za to, že dieťa sa prestalo sústavne pripravovať na zamestnanie (neštuduje) a stará sa o svojé potreby (príjmy) – je jedno, či prácou, registráciou na úp atď.

pozor niečo iné je odôvodnené prerušenie štúdia (napr zo zdravotných dôvodov).

u nás je možné pracovať od 15 rokov.

;-Q