Mofli

Jak dlouho mohou existovat atomy?

Jak dlouho mohou existovat jednotlivé atomy? Např. věk jednoho H atomu může být i několik miliard let? Nebo časem rozpadnou, přemění se? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že nekonečně dlouho, pokud nedojde k rozštěpení. Nejsem ale fyzik, takže se to musí brát s rezervou. Moc zajímavé… nikdy mně tzo nenapadlo

Další odpovědi
mosoj

Zakon o zachování hmoty a energie zatím platí. Takže velmi jednoduché. Nic se nemůže nikdy ztratit pouze se může přeměnit v jinou formu.
Hmota není nic jiného než „hromada“ atomů.

www

Asi musely existovat ještě před vznikem vesmíru, jinak by neměl z čeho vzniknout. Přesnou dobu, jak a proč ti pravděpodobně nikdo neřekne.
Názor

lexx

Pokud ho nevtáhne kosmický vysavač – černá díra. Co se děje potom možno leda spekulovat.

SeptikB

Atom je soustava částic, u které se nemění počet částic v jádře. K poškození jádra (a zániku atomu) může dojít nějakým specifickým druhem záření (např. radioaktivita), nebo k tomu taky nemusí dojít nikdy (za předpokladu, že časové kontinuum neskončí nějakou kolizí hmoty).

Nevím, jakým způsobem hmota vznikla, ale jsem si jistý, že poškození atomu se děje pouze rozkladem na jednodušší prvky, nikoliv naopak (nepočítám radioaktivní prvky vytvořené člověkem), tudíž atom vodíku by měl existovat buď od počátku vzniku hmoty, nebo může být produktem nějakého rozkladu, každopádně už by se dál rozkládat neměl (nepočítám lidský zásah).