Hykam

Jak dlouho jsem povinen schovávat ustřižky od složenek

případně vypisy z bankovního účtu, abych dokázal zaplacené pohledávky?
Doplňuji:
Myslel jsem to tak, za jak dlouho po mě může kdokoliv požadovat doložení platby. Je přeci nesmysl, abych si schovával ústřižky a výpisy za celý život.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni povinost schovávat ústřižky složenek. Pokud je budeš schovávat, tak je nepotřebuješ. Jakmile je zahodíš, nebo nenávratně zničíš, tak je začneš potřebovat a bez nich některé platby velmi obtížně prokážeš.
Zdroj : dlouholetá zkušenost

Další odpovědi
pavluš

povinnost není žádná,já je schovávám po dobu 2 let a musím říct,že se mi to nejednou vyplatilo
Doplňuji:
2 roky proto si je schovávám,kdykoli po mě chtěli něco doložit tak vždy za 1–2 roky

Vojtěch

Podle zákona o promlčecí době pohledávek:

„Základní promlčecí lhůta je podle občanského zákoníku tříletá… Existují také určité výjimky v délce promlčecí lhůty…“
„Obecně obchodní zákoník stanoví v paragrafu číslo 397 promlčecí dobu čtyři roky…
"U sociálního pojištění je promlčení doba desetiletá…“
„Speciální pětiletá promlčecí doba platí u práva na náhradu škody…“

Před nějakou dobou v televizi běžela reportáž o tom, že exekutoři chodí i těsně před vypršením desetileté promlčecí doby. Takže doklady o zaplacení bych schovával až těch deset let.

http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/promlceci-doba-se-u-ruznych-pohledavek-lisi/
http://www.siv­p.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=102:p­romleni-pohledavek&ca­tid=40:vymaha­ni-pohledavek&Ite­mid=161
http://www.me­sec.cz/clanky/dlu­zim-na-pojistnem-kdy-se-dluh-promlci/

štamgast

Nic proti Dr. Axlovi, ale takové upomínky mi začínají vadit…

Jinak-já je schovávám pořád, mám doma i 15 let staré (ty starší zničila potopa v 97…)-dělám to pro jistotu.

anonym

Pouhý 1 den není tak dlouho, aby ses nemohl inspirovat z již vložených odpovědí.
viz odkaz:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-delate-se-starymi-vypisy-z-banky-se-starymi-vyplatnimi-pasky-apd

hanulka11

já je vždy tak po pěti letech likviduji, je toho pak dost ,ale déle je neschovávám

to Dr.Axl…ta otázka co jsi vložil -tak zde není odpověď na to ,co se ptá Hykam .....tam bylo pouze co děláte s výpisy a výplatmi páskami