Anuket

Jak dlouhé dáváte trvání vztahu přítel/kyně a milenec/milenka?

Zcela hypoteticky.

Myslíte si, že něco takového může dlouhodobě fungovat? (Jedná se o předpoklad, že spolu pár nebydlí.)

Myslíte si, že jedna osoba je schopna milovat dvě osoby? Ať už jednu více a druhou méně? (vyjměme rodinné vztahy typu „rodič miluje své dítě“)

A podstatná otázka k závěru – co myslíte, že je hlavní příčinou, že jedna osoba to hraje na dvě strany?

… Vím, že je na to složité odpovědět. Nepotřebuji psychologické hypotézy a kvantitativní závěry, ptám se konkrétně vás.

Nejlepší odpověď
marci1

Takový vztah asi dlouho nevydrží. Člověk, který potřebuje mít dva partnery, patrně myslí jen na sebe. ☹

Další odpovědi
Reezo

Většinou k nevěře vede nespokojenost jednoho partnerů. Proto říkám, že je komunikace hodně důležitá, aby to lidi v sobě nedusili… Také, když partnerka či partner není tak sexuálně aktivní a hledá vybití tedy jinde. Což je zase akorát chyba komunikace.

arygnoc

jedná sa o dva rôzne vzťahy.

priateľstvo medzi dvoma heterosexuálnymi jedincami rôzneho pohlavia môže pretrvať desaťročia (celý život), ale môže i ľahko skončiť nejakým (často i banálnym) nedorozumením, sklamaním.

podobný vzťah je vzťah milenecký, kde ešte do tohto duševného puta okrem (možnej) lásky vstupuje i vzťah fyzický – sex (od toho milenci). Teda sa vyskytuje i viacej faktorov, ktoré môžu vzťah ohroziť (=rozchod), ale i ho utužiť (byť milencami celý život i bez sobáša).

partnerstvo (akékoľvek, teda i priateľstvo) je vždy podmienené oboma – čo od vzťahu človek očakáva a čo je ochotný/schopný do neho dať. Podľa toho i ne/vydrží.

Podobne, ako je to s priateľstvom, je to i s láskou – môžeme mať viac priateľov, ako aj viac osôb, ktoré milujeme – a ku každému z nich tá láska bude iná (ak pominieme iba prosté ukájanie sexuálnych potrieb), nemusí to byť nutne milenecký vzťah (sex).

Osobne si myslím, že priateľstvo medzi mužom a ženou neexistuje, vždy sa jedná minimálne u jedného z nich o nejakú formu (aspoň platonickej, často i nenaplnenej) lásky, ktorej prejavenie môže byť príčinou zlyhania vzťahu (priateľstva).

Zvyčajne býva problém, že partner z mileneckého vzťahu nechápe priateľstvo partnera (žiarlivosť), naopak problémy nevznikajú tak často v chápaní mileneckého vzťahu priateľom (i keď i tam sú výnimky).

Kelt

Tyto vztahy nejde hodnotit podle nějakých pravidel, jak hodnotí přírodovědec chemické látky a pod. Lidé mohou bydlet spolu a mohou mít i přítele. Nebo spolu nebydlí a každý může ještě milovat další lidi. Hrát to na dvě strany – člověk potřebuje určité naplnění, a někdo mu poskytne jenom část a další musí hledat u jiného. Tím se nezastávám těchto lidí, pouze to vysvětluji. Je těžké posuzovat cizí lidi, když je neznáme. Lidé se nám navenek mohou jevit jinak, než jací jsou doopravdy.