Hakunamatata

Jak dělají led i když nemrzne?

A není k dispozici umělé vymražování.

Nejlepší odpověď
www

Musí uměle vytvořit podmínky, aby voda zmrzla. Jinak to nejde.

Doplňuji:
Jindy je zase přivezen z míst, kde mrzne.
Doufám, že se neptáš na ‚suchý led‘, pevný CO2 😉

Další odpovědi
anonym

Nemrzne-li – a není-li k dispozici „umělé vymražování“ (jakýmkoli způsobem – elektrický mražák není ani zdaleka jediným řešením), nelze vyrobit led.

arygnoc

kedysi boli tzv. ledaři – tí ťažili ľad v miestach, kde bol celoročne, na území dnešnej čr sa jednalo výhradne o jaskyne.
ledaři si ale i v zime ukladali pod zem ľad vysekaný z vodných plôch na horšie časy (leto).

ich zákazníkmi boli najmä pivovary.

cochee

Rozpouštíme-li ve vodě hydratovanou sůl nebo sůl netvořící hydráty, spotřebovává se při tom teplo – je třeba na rozrušení krystalické mřížky a následně na disociaci. Jsou tabulkově popsány různé chladicí směsi voda+led+sůl/soli v určitém poměru, které jsou schopny značně snížit teplotu jak svou tak i související soustavy (např. nádobu s vodou, která je směsí chlazena). Například směs 33 hm. dílů NaCl a 100 hm. dílů ledu se ve výsledku zchladí až na –21°C, směs 100 hm. dílů CaCl₂.6H₂O a 61 hm. dílů ledu se ochladí na téměř –40°C. Jsou to sice směsi s ledem, ochlazení je více účinné než s vodou, protože teplo se spotřebovává i na tání ledu (aby se sůl mohla rozpustit, potřebuje led spotřebovat skupenské teplo, aby roztál), ale opakovanou aplikací chladicí směsi dosáhneme zmrznutí chlazené vody a pak už použijeme do směsi led. Na výrobu dalšího ledu 🙂 Úspěch závisí pouze na tom, máme-li k dispozici dostatečné množství soli či solí do směsi :)

Zdroj: http://www.en­viroexperimen­t.cz/chemie-2-stupen-zs/princip-chladicich-smesi