Fyzik

Jak daleko z úlu lítá včela opylovat květiny?

Odpovědi
ShyDoe

jde o to, jestli je poblíž potrava, nebo ne, kdyby nebyla, klidně letí až 10 km ;) koukni na Google, jsou tam toho jistě mraky

mosoj

Max. 5 – 7 km.

bolak

„Podle Winstona (1987), většina včel v zemědělských oblastech slétá za potravou několik set metrů okolo úlů, ačkoliv významné populace byly nalezeny na 3.7 km.
V zalesněných regionech létá ze středního poloměru 1.7 km od úlu, ale většinu včel lze nalézt uvnitř 6 km. Zdůrazňuje se, že včely mohou být nalákány na krmné stanice až 10 km od úlu pokud nemají dostatečné zdroje potravy. Williams (2001) tuto 10 km maximální letovou vzdálenost potvrzuje.
Podle Gary (1992), včely mají silnou tendenci ke snůšce na nejbližším zdroji každého druhu květů v oblasti. Také zmiňuje "dálkové lety“ v zemědělských oblastech, kde atraktivní plodiny jsou pěstovány v rozptýlených polích, a tak významné včelí populace lze najít alespoň 6.5 km od včelnice. Gary poznamenává, že včely v poušti poletí až 13.7 km pro potravu, jestliže není žádná blíže úlu. Pro vzdálenost pastvy to je maximum zmíněné v literatuře.

Moyes a Dale (1999) zaznamenává střední vzdálenost pastvy 1.66 km a 557 m pro včely pasoucí se na kvetoucí mrkvi a cibuli, podle pořadí, a maximální vzdálenosti pro tyto plodiny 6.17 a 4.25 km. Ramsey et al., (1999) uvádí včely létající 5 km na pole s řepkou olejkou.

Na Novém Zélandu je 5 km vzdálenost obecně uznávána jako minimální když se přemisťují úly, aby se zajistilo že se včely nevrátí na staré místo (Matheson, 1997)."

Zdroj: http://ovcsvpar­dubice.blog.cz/0808/vzd­alenosti-jake-vcely-letaji-za-pastvou