zzzzz

Jak daleko vidí lidské oko?

Myslím kolik km je zdravý člověk schopen vidět, když třeba vyleze na Lysou horu a bude velmi dobrá viditelnost, mohl by vidět až na Tatry, nebo na Alpy?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ta otázka je nesmyslná. Zdravé oko je schopno zaostřit na nekonečno. To že některé věci nevidí, je omezeno citlivostí na světlo a rozlišením oka (omezený počet světločivých buněk)

Pokud jde o pohled z Lysé hory na Alpy, pak vzhledem ke vzdálenosti (cca 400km k nějakému význačnějšímu vršku – ještě zdaleka ne k pořádným horám) nemáte šanci. Nejde o nedokonalost lidského oka, jako o to, že oko neumí vidět za roh. Pokud by zeměkoule byla opravu kulatá, tak už při vzdálenosti 400km mezi dvěma body na jejím povrchu vystupuje povrch přes 3km nad spojnici těch bodů. Vzhledem k tomu, že Lysá hora moc vysoká není a nejvyšší vrcholky alp mají jen něco přes 4km a navíc mezi těmito body je terén s nenulovou nadmořskou výškou budou Alpy hluboko pod obzorem

Další odpovědi
anonym

Někdy vidívám hvězdy. Myslím, že člověk může vidět do vzdálenosti limitované vesmírem.

anonym

Jo jo – z Lysé jsou za dobrého počasí vidět Jeseníky (dokonce Krkonoše) a Tatry. Problém není v tom, „jak daleko člověk“ dohlédne, ale v tom, aby objekt byl dostatečně velký – tedy člověkem rozeznatelný. A dostatečně kontrastní, aby nesplynul s oblaky, smogem atd.

marek953

Z principu lidské oko „nikam nevidí“. Oko funguje tak, že se světlo dostává přes čočku dovnitř, kde se speciálními buňkami zachytí atd. Z toho plyne, že vidíš tak daleko, z jaké dálky se k tobě dostane světlo odražené/vypro­dukované daným objektem. Jak psal když… Vidíš i hvězdy vzdálené miliardy kilometrů prostě proto, že hodně svítí. Viditelnost Tater nebo Alp závisí na tom, jak moc se světlo od nich odražené utlumí v atmosféře cestou k tobě.