Avatar uživatele
Pokročilý

Jak daleko od mého plotu smí zasadit soused smrčky? Děkuji za odpověď. Helena

délka zasazení stromků od mého plotu

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud nebydlíte v oblasti s velkými srážkami, tak smrčky jsou špatná volba. Časem sousedovi stromky opelichají, protože smrky potřebují dostatek vláhy v půdě a to i v horním profilu (mají mělké kořeny). Nicméně chápu, že jsou teď za darmo - vydloubané v lese.
Norma přímo není, ale je třeba zvážit následné stínění pozemku (pokud je nechce stříhat jako plot), zejména když se jedná o stínění v současné době užitkové části zahrady či části zahrady kterou využíváte ke slunění apod. V létě je stín asi 0,6 m výšky předmětu, v zimě asi 1,3 (je to přibližné). Takže pokud se jedná o souvislou výsadbu, za 15 let můžete počítat se zastíněním zahrady okolo 10 m
Následně kořeny smrků k vám prorostou (pokud není huboká betonová podezdívka plotu) a budou vaši zahradu vysušovat - takže trávník budete muset zalévat a nebo trpět jeho žlutou barvu. Obvod kořenů je průmět koruny stromů + cca 1 - 2 m navíc ( u smrků bych přidal ještě víc - stačí se podívat na vývraty v lese).
Na druhu stranu budete z jeho smrků čerpat zvlhčení vzduchu, silice které strom vypařuje, estetický pohled (doku budou hezké) intimnější prostředí zahrady atd.
Domluvte se - lepší by byly keře a když se nedomluvíte zkuste hned nějaké občanské právo. Až když stromy budou vysoké, je hloupé si stěžovat - teď je lehce přesadí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že na to není přesdpis, ale pokud vám smrčky budou stínit bna zahrádku nad míru přiměřenou vašim poměrům, je to žalovatelné u soudu v občanskoprávním řízení (tzv. sousedská práva)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.