Jak daleko je výzkum studené fůze?

Jde již současný výzkum nějak využít?Nebo za jak dlouho?

Odpovědi
mosoj

Ti co zkoumali už jsou studený.

Quimby

Teorie je známá, praxe se taky daří, akorát je problém s efektivitoua od masové výroby to je ještě daleko.
Co vím, tak jsou 2 odškoušené postupy, které jsou schopné vyrábět více energie než se do nich dodává.

  1. Je držení vodíku v silném elektromag. poli, zařízení se jmenuje Tokamak.
  2. Je odstřelování malých skupin atomů vodíku silným laserem, to je zahřeje, takže proběhne neřízená fůze, je to vlastně malá vodíková bomba, která se opakuje dokola.

Víc si vyhledej na internetu, ohledně těch Tokamaků je toho hodně.

Jarek572

Existence studené fůze zatím nebyla potvrzena. I když fyzikálně není vyloučena, zatím existuje pouze ve sci-fi literatuře.

Nicméně předpokládám, že Vanasi se ptá na fůzi, tj.fůzní jadernou reakci.
V tomto oboru probíhá intenzivní výzkum a existuje několik experimentálních reaktorů (většinou typu Tokamak). Zatím však spotřebují na udržení fůzní reakce více energie než kolik jsou schopné vyrobit. První elektrárnu můžeme očekávat nejdřív v roce 2040.

ted_sg

Pod pojmem studená fúze se většinou rozumí výzkum z roku 1989, kdy pánové Fleischmann a Pons publikovali, že dosáhli termonukleární fúze za pokojové teploty v nějakém článku z Palladia, či co. Ukázalo, že to byl omyl.

Od té doby se objevují jiné další pokusy a myšlenky (např. sonoluminiscence), kterým se taky říká „studená fúze“, v kontrastu s běžnou termonukleární fúzí za vysoké teploty (až stovek miliónů stupňů), pro kterou právě ve Francii buduje první demonstrační reaktor ITER, běžet to má snad někdy po roce 2020.

Žádný způsob _studené_ fúze v makroskopickém měřítku není zatím znám a tudíž jakýkoliv výzkum se přímo v této oblasti asi nedělá, protože zatím nikdo neví, jak by to vůbec mohlo jít. Nicméně například výzkum sonoluminiscence by mohl jednou do výzkumu studené fúze přejít (pokud se to taky neukáže jako slepá ulička)