petra15

Jak daleko je jeste pouhým okem viditelná, nejvzdálenejsí hvezda od nás?

Jak daleko je jeste pouhým okem viditelná, nejvzdálenejsí hvezda od nás ?

Nejlepší odpověď
arygnoc

To záleží od magnitúdy hviezdy (najjasnejšia hviezda Sírius má magnitúdu –1,43, Vega 0,03, Polárka 2,13 a Slnko –26,7.).

Najslabšie hviezdy, ktoré pri dobrých pozorovacích podmienkach ešte vidíme voľným okom, majú magnitúdu 6. Poznáme ich cca 4.800.

Netreb aale zabúdať, že to čo na oblohe vidíme, často nie sú iba hviezdy, ale i galaxie, ktoré pohľadom vnímame ako hviezdu.
a galaxie sú omnoho ďalej ako hviezdy.

pokiaľ sa jedná o hviezdy, tie najžiarivejšie sú voľným okom (mimo mesta so svetelným zečistením) viditeľné zhruba do vzdialenosti 5.000 (s veľmi dobrým zrakom a za veľmi dobrýh pozorovacích podmienok i do 10.000) svetelných rokov, výnimkou sú supernovy, ktoré môžeme pozorovať i v iných galaxiách (desiatky, stovky tisícov ba i milióny svetelných rokov).

;)

Další odpovědi
anonym

Nelze odpovědět…
😉
Je to primárně závislé na tom, jak dobře vidíš (citlivosti oka).
Sekundární fakt je, že tyto objekty jsou ve vzdálenosti cca 103 pc (tisíců parseků*) – a takovéto vzdálenosti už nejsme schopni ´přesně´ měřit.
___
*) 1 pc = 3,262 světelné­ho roku