JájsemRaibek

Jak daleko dopadne parašutista z místa seskoku na místo dopadu, pokud se vezme v úvahu otáčení Země?

U parašutisty skákajícího z nějaké výšky kolem 5000 metrů to asi roli nehraje, ale jak daleko od bodu seskoku dopadl první člověk, který seskočil nejprve volným pádem a v závěrečné fázi s padákem z výšky 39.000 metrů, když jeho sekok trval 4 minuty?
Má vůbec na takový seskok vliv otáčení planety nebo je stále (i ve výšce 39 km) součástí toho otáčení?
Pokud má rychlost otáčení Země na seskok vliv, jak daleko dopadne od bodu seskoku?

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud by se zanedbal vliv atmosféry apod., tak by parašutista padal směrem ke středu země. Za 4 minuty pádu se povrch země pod parašutistou pootočí, ale tento posun je závislý na zeměpisné šířce. Bez její znalosti nemá úloha řešení.

Další odpovědi
gecco

Pokud pomineme vítr a vlastní rychlost padáku, dopadne parašutista v místě seskoku – 39 km je ještě (a ještě i mnohem výše) stále atmosféra, která se otáčí spolu s planetou…
😉
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Atmosféra_Ze­mě

arygnoc

pokiaľ pominieme všetky ostatné vplyvy, ako je ovládanie letu padáka, vietor atď., tak v mieste, nad ktorým vyskočil (ak pominieme zotrvačný pohyb udelený lietadlom, akoby padal z „pevného bodu“).
a je jedno, a akú výšku sa jedná.

ako hovoril môj fyzikár ešte na strednej – zotrvačnosť neoje*eš (v tomto prípade zotrvačnosť udelenú pohybom samotnej planéty – jedná sa o pohyb v relatívnej sústave).
ak ale pominieme i pohyb planéty (ako sme pominuli pohyb samotného lietadla), situácia sa mení.
včetko záleží na faktoroch, ktoré „vypustíme“ a ktoré nie (odpor vzduchu, jednotlivé interakcie/zo­trvačnosti včítane aktívneho ovládania letu/pádu a pod. – tam rozdiely môžu činiť i stovky km).

😉

led

Neoficiálne, laická definicía (odborníci radšej nečítajte)
Každý predmet je priťahovaný k centru magnetickej sily,
V prípade parašutistu síce neberieme do prepočtu zoskoku rotáciu Zeme, ale výšku – tj vzdialenosť voľného i riadeného pádu, nárazy a smer vetra, schopnosti skokana a možnosti riadiť smer pádu a dopadu, musíme brať do úvahy.