JájsemRaibek

Jak daleko dokáže člověk vidět?

Zaujala mě tato oprava od uživatele Psychotic u otázky: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-za-koncem-vesmiru
Jinak musím opravit Keplera, vidíme ze Země něco přes 46 miliard světelných let, nikoli 14. Schválně, jestli přijde na to proč. Ale přijde mi vtipné, že někdo, kdo se pojmenoval po astronomovi, udělá takovou chybu 😁

A tak by mě zajímalo jak to tedy je.
Díky

Nejlepší odpověď
MK44

Jak jaký člověk? Například já jsem pidlooký a nevidím si na špičku vlastního nosu. Ovšem člověk se zdravým zrakem – a za příznivých pozorovacích podmínek, jaké pod kandelábrem na Václaváku nenajdete – může prostým okem spatřit galaxii v Andromedě, která je cca 2,5 milionu světelných let daleko. Má-li frajer dalekohled, bude to dál. Špičkové teleskopy na zemi a hlavně na satelitech, například Hubble, dohlédnou někam do vzdálenosti 12 – 13 miliard sv. let. Na těchto vzdálenostech je rychlost rozpínání vermíru tak veliká, že je signál silně posunut k nižším vlnovým délkám (rudý posuv). Na příjem je potřeba zvláštní technologie, která se právě vyvíjí. Např. Spitzerův vesmírný dalekohled nebo kosmický teleskop JWST (Webbův, plánový tuším na rok 2018).

Další odpovědi
Psychotic

Rád to tobě i Keplerovi vysvětlím. Pan Kepler (ten náš, ne ten skutečný) bohužel jaksi selhal v započítání rozpínání vesmíru. V okamžiku, kdy z nejvzdálenějšího viditelného bodu vyletělo světlo směrem k nám, byl skutečně vzdálený 14 miliard let… ale v okamžiku, kdy k nám doletělo, už je 46 miliard světelných let daleko.

Pokud někdo nesouhlasí, nemám s tím problém. Jen bych rád řekl, že vědecký konsensus (viz zdroj) uvádí průměr viditelného vesmíru 93 mld. světelných let (poloměr tedy 46 mld.).

A teď čekám, jak mně a kámošovi Hawkingovi tu naši kardinální blbost Kepler vyvrátí.

Další zdroje:
http://www.cs­.mcgill.ca/~rwes­t/link-suggestion/wpcd_2008-09_augmented/wp/o/Ob­servable_univer­se.htm
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Observable_u­niverse

Zdroj: http://science­blogs.com/star­tswithabang/2013/03/01­/how-big-is-our-observable-universe/

Kepler

Nevím, kde jsi ten elementární nesmysl sebral. Přidej zdroj a já ti ho vyvrátím.
Mně naopak přijde vtipné, že se k tomuto faktu vyjadřuje někdo, kdo o tom nemá ani páru 🙂

orwell

Jak kdo, někdo si nevidí ani na špičku nosu 🙂

Kulpix

Já když se za běžných podmínek podívám , jsem schopný vidět cca 3km daleko.

Kepler

Psychotic: tak předně, bavíme se tady o dnes viditelném vesmíru. Taky jsem poznamenal, že se zvětšuje, jak čas plyne. Všechny ostatní úvahy, včetně Hawkingových jsou jen čirá teorie. Může být. Nikdo ale ještě nedohlédl dál, než na 13,8 mld světelných let. Stejně platná teorie by byla, kdybych tvrdil, že dál je obrovská pohovka, kde si pololeží Bůh a má neskutečnou srandu z toho, jak jsou ti lidé blbí.

Psychotic

To je úplný nesmysl.

Buď přijmeme, že věci vidíme, i když v okamžiku, kdy je zaregistrujeme, už jsou jinde… a v tom případě vidíme již zmíněných 46 mld. světelných let daleko…

…nebo odmítneme započítávat cestu světla a v tom případě nevidíme ani Slunce, protože tam, kde ho právě teď vidíme, už je jen vakuum a Slunce je stovky tisíc kilometrů daleko.

Kepler

Prostě vidíme jen to, co se stalo před 14 mld lety. Přes to vlak nejede. Kam se Vesmír v budoucnu posunul, nebo neposunul, o tom se můžeme jen dohadovat. Slunce zapadne za obzor a jeho poslední paprsek uvidíme až za 8 minut. To je celé. Jen pro upřesnění: střední vzdálenost Země od Slunce je necelých 150 000 000 km.

Psychotic

Ano, vidíme jen to, co se stalo před miliardami let. Ale my se bavíme o vzdálenosti, nikoli o čase.

O vzdálenosti Země od Slunce jsem nemluvil, ale díky za zajímavost.

Kepler

No, v tom je ten fór. Vzdálenost je určená rychlostí světla. Když k nám poletí stará informace odněkud, co je dál než 14 mld LY, dozvíme se o ní jedině v případě, že budeme starší, než zdroj sám. Co je na tom tak nepochopitelného?