verca97

Jak co nejvýstižněji vysvětlit pojem výslednice sil?

VÝSLEDNICE SIL
Doplňuji:
vysvětlit paní učitelce

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nahrazení více sil jednou se společným účinkem

Když na těleso působí 3 různé síly, lze je sloučit do jedné a jejich silový účinek zůstane zachován. Nedávno jsem o tom udělal krátké video.

http://www.you­tube.com/watch?v=qXaQ­szkjiAw

Další odpovědi
Pájo

Síly působící na dokonale tuhé těleso

  • Skládání sil je postup, kterým se z jednotlivých sil působících na těleso určí výsledná síla (tzv. výslednice sil). Účinek všech sil je pak stejný jako účinek výslednice. Síly jsou vektorové veličiny, a tedy záleží na jejich velikostech a směrech. Při skládání sil působících na těleso může záležet i na místech, kde síly na těleso působí (na působištích sil).
  • Rozklad sil

Rozklad sil je postup, kterým se síla rozkládá na jednotlivé složky, jejichž složením lze určit původní sílu. Jedná se opačný proces než je skládání sil.

V případě, že sílu rozkládáme na dvě, je rozklad sil jednoduchou záležitostí. Jsou-li známy směry, ve kterých mají složky působit, pak tyto směry tvoří směry stran rovnoběžníku sil, jehož úhlopříčkou je původní síla. Velikosti stran vzniklého rovnoběžníku představují velikosti složek. Jsou-li ale známy velikost a směr první složky, pak druhou složku představuje vektor spojující koncové body vektorů první složky a původní síly (v uvedeném pořadí).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%BDsl­ednice_sil#Skl­.C3.A1d.C3.A1n­.C3.AD_sil

mosoj

Jedná se o vektorové sčítání.
Graficky – namalovat !! Pokud ani to nepomůže tak ať toho dotyčný nechá.

Stejně jako to vysvětlovala ona vám.