bigbít

Jak chutnají lanýže?

Dá se ta chuť přirovnat k něčemu, co je známé většině lidí vzhledem k chuti? A jsou opravdu tak dobré, k čemu se dají pojídat? A mají nějaký blahodárný účinek na tělo, na zdraví člověka, jaký?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Na to nemám peníze.Nechutnal jsem je.Cena kilogramu nejvzácnějšího druhu Tuber magnatum se pohybuje od 2000 do 4000 EUR (přibližně 50 až 100 tisíc korun).
Kuchyňská úprava
Lanýže, jakožto poměrně vzácné a silně aromatické houby, se používají spíše k dochucení jako koření. Asi po týdnu od sklizně začínají aromatické vlastnosti ztrácet. Bílé lanýže by v žádném případě neměly být tepelně upravovány. Většinou se pár gramů houby nastrouhá na vrch pokrmu. Černé lanýže se naopak pro lepší aroma krátce prohřívají a jsou součástí různých nádivek a paštik. Z lanýžů se vyrábí i lanýžové máslo, mouka a olej. Pokud bychom chtěli lanýži zpestřit nedělní oběd, musíme sáhnout hodně hluboko do kapsy. Málo kvalitní letní druhy stojí okolo 5000 Kč za kilogram. Kilogram kvalitních černých lanýžů pořídíte za 30 až 60tisíc korun, za bílé lanýže zaplatíte ještě jednou tolik. Větší plodnice se taktéž cení více. Zatím největší nalezený lanýž vážil 1310 gramů. Říká se, že kdo prý jednou ochutná, stane se milovníkem lanýžů navždy. Jak jste na tom vy? Už jste je měli možnost ochutnat?

Zdroj: http://clanky­.vareni.cz/la­nyz-kral-mezi-houbami/

Další odpovědi
Drap

Chutnají skvěle. Těžce popsatelná chuť. Dost často se jí s vejci, nebo se používají pro zpestření celé řady pokrmů