alvin

Jak chtěla Společnost národů zabránit válkám a udržet mír?

Děkuji
není domácí úkol, pouze se zajímám

Nejlepší odpověď
led

Spory riešiť na neutrálnej pôde mierovým spôsobom.
Společnost národů bola predchodcom dnešnej OSN.

Dodatok v diskusii…

Další odpovědi
gecco

K Doplneni:
Tak to je, bohuzel, dotaz na politiky, kteri stali pri zrodu UN…
Protoze z prubehu dejin je, bohuzel, jasne, ze nikdy nezvitezi sila rozumu nad hrubou silou…

Lamalam

Domácí úkol? Napiš své řešení, možná ho někdo doplní.

Šidlo

naivne........

  1. oni si mysleli, že vyhladovať Nemcko a vykašľať sa na pomery v ZSSR (hladomor na Ukrajine bol bohovský mier) bude O.K.
  2. málo sa starali o nové štáty (s troškou dohľadu by dodnes neboli Slováci takí nahnevaní, že Česi pobrali všetky funkcie a džoby v republike)
  3. neboli pripravení na ekonomickú krízu- asi si mysleli, že v európe to nepocítia

gecco: oh, really? a čo premena britského impria na commonwealth (nehovorím o Indií, ale o Kanade a Austrálií – viacnásobných najvyspelejších krajín sveta)

Hans51

Doporučím pročíst si Pakt Společnosti národů. Například tím, že by státní zbrojení bylo omezeno na nejmenší míru, jež stačí k bezpečnosti státu a k provedení mezinárodních závazků, řešením vzájemných sporů mezi signatářskými státy v rozhodčím řízení nebo Radou Společnosti národů apod.

Nicméně tato organizace sice měla cíle takřka vznešené, ale prakticky nefungovala, nezvládla zabránit rozpínavosti fašismu, nacismu, válečným choutkám Japonska apod. Menší státy měly téměř nulový vliv na její chod a rozhodování. S počátkem druhé světové války existovala pouze formálně, v dubnu 1946 byla rozpuštěna.

Na její činnost navázala Organizace spojených národů.

led

Spoločnosť národov mala pôvodný cieľ mierovou cestou zabrániť zmenám územným nárokov jednotlivých povojnových štátov, hlavne na území bývalého Rakúsko-Uhorska, ktoré tvorili sanitný kordón na zabránenie revolúčnych myšlienok zo Sovietskeho Ruska, ako aj ekonomicko vojenský val na útlm ekonomiky bolševického Ruska. Bola to organizácia, ktorá politickomocenskými krokmi sa snažila zabrániť rozšíreniu bolševizmu do sveta, najmäEurópy, hlavne pre verejnosť mierovou cestou, v zákulisí sa používali aj iné spôsoby politickoekonomické tlaky a sankcie, rinčanie zbraní vazalskými štátmi a podobne).
Práve pre svoju rozpornosť táto organizácia, Spoločenstvo národov, zanikla