Jak často se může brát ošetřovné na dítě?

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s ošetřovným. Ošetřovné na dítě mladší 10 let je 9 dnu. Jak často se však může ošetřovné brát? Když budu mít syna nemocného a po měsíci mi opět onemocní, budu mít opět nárok na 9 dní ošetřovného? A pokud jsem svobodná, ale žiji s otcem dítěte v jedné domácnosti, mám nárok na 9 dní ošetřovného nebo 14 dnů?

Odpovědi
standa

  1. Ošetřovné (dříve OČR) lze brát OPAKOVANĚ
  • zákon totiž nijak neomezuje, kolikrát do měsíce můžete ošetřovné znovu uplatnit
  • musí jít ale vždy o nový případ (nový důvod, byť si vaši péči znovu vyžaduje stejné dítě)

2)
Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 9 kalendářních dnů.

3)
U osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 14 kalendářních dnů.

4)
Za OSAMĚLÉHO se považuje zaměstnanec svobodný, ovdovělý nebo rozvedený

  • patří sem i manžel(ka) osoby, která je ve vězení nejméně na jeden rok, nebo která je oficiálně nezvěstná
  • všichni ale zároveň nesmějí žít s družkou (druhem) nebo v registrovaném partnerství.

Takže ve vašem případě máte nárok jen na 9 dní.