JDB

Jak často je potřeba seřizovat plastová okna?

Mám pět francouzských oken a dvě z nich pořád zlobí, je potřeba každé asi dva měsíce seřizovat, jinak drhnou a vydávají bouchavé zvuky ještě před dovřením a u jednoho jde ztuha klika. Ostatní jsou bez problému. Je to obvyklé? Nebo jsou ta dvě špatná?

Odpovědi
gecco

Nejspíše budou špatně usazená – reklamuj jejich montáž u firmy, která ti to dělala.
😉

odik

A ty ostatní okna, která jsou bez problému: Jsou stejně velká a stejně frekventovaně otvíraná?

Také jsem měl problém s okem, ale byla to konstrukční vada = příliš velké a těžké okno na použité panty/uchycení a jejich rozmístění = když jsem nechával okno dokořán otevřené, působily tam síly větší, než kolik to zvládalo a bylo nutné je opakovaně seřizovat.

mosoj

Pokud stačí ještě seřizovací šrouby seřizovat. Třeba si ještě sednou. Jinak je třeba je přesklít. Pozor ! přesklení spočívá v rozebrání okna , usazení původního skla a smontování. Nic se nevyměňuje, práce cca na 15 minut.

Mechanismus kliky je třeba promazávat.

danos

No tak já mám okna od firmy Vekra a už mám seřizování za sebou. Bylo mi jimi řečeno, že mám počkat, až si okna takzvaně sednou. Asi po dvou měsících mi všechny okna překontrolovali a od té doby s nimi nemám žádný problém. Dle mého názoru časté seřizování vypovídá o kvalitě okna.

JDB

A jde třeba říct, že seřizování oken 1× – 2× za rok je obvyklé, ale 3×, 4× … za rok už ne a trvat na opravě v rámci záruky?

Dodavatel mi totiž odpověděl, že nám je přijedou seřídit, ale že to není v rámci záruky a chtějí 650,– Kč/hod. práce a 450,– Kč za každého za hodinu cesty a že pojedou dva. Na okna máme tuším 5 let záruku a nedokážu si představit, že bych jim měl dávat 10tis./rok jenom za to, že mi je tam budou jezdit seřizovat. A když je seřídím sám, aby mi pak neřekli, že jsem někde něco udělal špatně a porušil tím záruční podmínky a o záruku nepřišel.

JDB

odik: Ano, jsou stejně frekventovaná.
mosoj: Sedají si už dva roky. Mechanismus je promazaný.

Jsou to okna Windowstar, drahé a měly být kvalitní. Prý rakouská (německá) kvalita. http://www.ws-mojeokna.cz Jedno okno už vyměnili. Nechtěli, přestože mělo prohnutý rám. Nejdříve tvrdili, že 0,5 – 0,7 cm je v normě, ale přes okno nakonec zatékalo. Teď mi zase tvrdí, že takto časté seřizování je běžné. Ale nejde mi do hlavy, proč tři okna (stejně často používaná) jsou OK a další dvě ne. Ptal jsem se všude okolo a většina, kdo má plastová okna, tak ani neví, že se musí seřizovat. Prý jim je firma jen nainstalovala, pak je přijeli jednou seřídit a fungují. Stejně tak jako naše 3 z 5ti. Já už Windowstaru moc nevěřím, proto mě zajímalo jak často se obvykle plastová okna seřizují.

mosoj

Je to možná těžko pochopitelné ale hlavní co zabraňuje deformaci okna je sklo !!!! Musí být správně veliké a usazené ! Pokud se už zdeformuje rám jedná se o diletantství.

gecco

Na baráku jsem nechával instalovat plasťáky v ´95 (jsou tam dodnes – jen já už ne 😉…
Firma namontovala (někdy přes léto, přesně si nepamatuju), pak je přijeli seřídit někdy před zimou – a pak bylo potřeba už jen balkonové dveře seřídit před zimou – přes léto bývaly takřka neustále otevřené(takle to fungovalo minimálně do 2003)…
😉