Avatar uživatele
mandat

Jak byste vysvětlili cizinci, kdy používat v a kdy ve?

Doplňuji:
Kelt: Já jsem hlavně čekal, že mi to někdo jednoduše vysvětlí (samozřejmě vím, kde to používat, ale nevím proč), ale jinak máš pravdu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, mojitek, kapka, iceT, johana 56, bolak, briketka10 před 3657 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Předložka ve = voklizovaná předložka.

Vokalizace předložek je záležitost hláskoslovná a je daná historickým vývojem – zánkjem jerů. Užití tzv. vkladného e u předložky „ve“ se řídí pravidly.

  1. Předložka „v“ se důsledně vokalizuje před náslovným v- a f- vždy, před jinými souhláskami naopak nikdy. Např. ve vedení, ve Francii x v pondělí, v nedělí.
  2. Dále se většinou předložka v vokalizuje, jestliže slovo začíná na několik souhlásek – ve čtvrtek, ale není to pravdilo – např. v zrcadle. Je možné užít v tvráři i ve tváří.

Shrnutí:
Nejde jen o předložku v, ale i o předložky k, s, v, z , které se nikdy nevokalizují před samohláskou a naopak se vždy vokalizují před souhláskou stejnou nebo podobnou.

Nepravidelnost vokalizace se přičítá individuálním rozdílům v chápání „obtížné výslovnosti“.

Jazykovědci uvádějí, že vokalizace neslabičných předložek ve spisovné češtině zůstává i nadále jevem velmi nepravidelným a individuálně značně rozdílným:
Např. Fr. Trávníček uvádí, že „o btížnost ve výslovnosti souhláskových skupin je často proměnlivá; někomu se zdá nějaká skupina nesnadná, jinému nikoli, a leckdy je tato dvojitost za různých okolností u téhož mluvčího.“

Podle mluvnice ČJ
.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mojitek

tohle nelze vysvětlit jen tak,protože pravidelné zákonitosti v tom nejsou,bohužel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Cizinci by pro začátek mohlo stačit rozlišení,
čím začíná slovo za předložkou:
Před samohláskou používat v (v úterý),
před souhláskou lze použít v (v jednu hodinu)
i ve (ve dvacet hodin).

Je-li na začátku slova více souhlásek,
použije se ve (ve středu).

Ale je to jen pomůcka,
nedá se na ni stoprocentně spolehnout.
Časem pro používání v/ve získá cit i cizinec.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Tak to je to poslední, co mi by mi u cizince vadilo. Ocenil bych už to, že bude se mnou mluvit česky. A zda řekne v řece nebo ve řece, ve stromě a jiné, tak to není důležité. Nehledě na to, že to někdy neví ani všichni obyvatelé této země.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gaja

v jednom, ve více

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad mojitek. Jisté zákonitosti jsou, i když pro cizince zřejmě nebudou snadné. 🙂

před 3656 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek