Pokročilý

Jak byste vysvětlili cizinci, kdy používat v a kdy ve?

Doplňuji:
Kelt: Já jsem hlavně čekal, že mi to někdo jednoduše vysvětlí (samozřejmě vím, kde to používat, ale nevím proč), ale jinak máš pravdu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Předložka ve = voklizovaná předložka.

Vokalizace předložek je záležitost hláskoslovná a je daná historickým vývojem - zánkjem jerů. Užití tzv. vkladného e u předložky "ve" se řídí pravidly.

1. Předložka "v" se důsledně vokalizuje před náslovným v- a f- vždy, před jinými souhláskami naopak nikdy. Např. ve vedení, ve Francii x v pondělí, v nedělí.

2. Dále se většinou předložka v vokalizuje, jestliže slovo začíná na několik souhlásek - ve čtvrtek, ale není to pravdilo - např. v zrcadle. Je možné užít v tvráři i ve tváří.

Shrnutí:
Nejde jen o předložku v, ale i o předložky k, s, v, z , které se nikdy nevokalizují před samohláskou a naopak se vždy vokalizují před souhláskou stejnou nebo podobnou.

Nepravidelnost vokalizace se přičítá individuálním rozdílům v chápání „obtížné výslovnosti“.

Jazykovědci uvádějí, že vokalizace neslabičných předložek ve spisovné češtině zůstává i nadále jevem velmi nepravidelným a individuálně značně rozdílným:
Např. Fr. Trávníček uvádí, že "o btížnost ve výslovnosti souhláskových skupin je často proměnlivá; někomu se zdá nějaká skupina nesnadná, jinému nikoli, a leckdy je tato dvojitost za různých okolností u téhož mluvčího."

Podle mluvnice ČJ
.

Další odpovědi:

Zlatý

tohle nelze vysvětlit jen tak,protože pravidelné zákonitosti v tom nejsou,bohužel.

Stříbrný

Cizinci by pro začátek mohlo stačit rozlišení,
čím začíná slovo za předložkou:
Před samohláskou používat v (v úterý),
před souhláskou lze použít v (v jednu hodinu)
i ve (ve dvacet hodin).

Je-li na začátku slova více souhlásek,
použije se ve (ve středu).

Ale je to jen pomůcka,
nedá se na ni stoprocentně spolehnout.
Časem pro používání v/ve získá cit i cizinec.

Bronzový

Tak to je to poslední, co mi by mi u cizince vadilo. Ocenil bych už to, že bude se mnou mluvit česky. A zda řekne v řece nebo ve řece, ve stromě a jiné, tak to není důležité. Nehledě na to, že to někdy neví ani všichni obyvatelé této země.

v jednom, ve více

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Ad mojitek. Jisté zákonitosti jsou, i když pro cizince zřejmě nebudou snadné. :-))

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.