Questman

Jak byste se zachovali v této situaci?

Otci je dejme tomu 48 let a pracuje ve firmě jako běžný zaměstnanec.
Jeho synovi je 22 let a pracuje jako otcův přímý nadřízený. Otec udělá při výkonu zadané činnosti (třeba opravy stroje) chybu a přijde na ni až když jde domů dřív (před koncem směny – vzal si omluvenku). Syn neumí stroj opravit sám a k zaměstnancům má pouze pracovní -neutrální vztahy.
Pokud by někdo začal na stroji pracovat, znehodnotil by se materiál a celková škoda firmě by mohla být v řádu miliónů, není vyloučeno, že by stroj mohl i někoho zranit.
Otec se stihne vrátit nejdříve za hodinu, o nehodě ví zatím pouze syn a otec, syn ví, že práce na stroji mohou být zahájeny každou chvíli, s otcem máte dobré vztahy.
Jste syn – co uděláte?
Doplňuji:
Pokud byste nahlásili chybu a neřekli kdo to byl, napište, prosím, odpověď slovně.
(řekněme, že ve své pozici nemáte šanci jinak zjistit závadu, než že byste viděli někoho jak ji způsobil, nebo vám někdo řekl kdo to byl – bezdůvodné zastavení výroby této zakázky by šlo na vaši hlavu, tedy tím riskujete nejen místo ale také případnou povinnost finanční náhrady podniku)

Nejlepší odpověď
redy

Nahlásím chybu, prozradím otce

A proč mu to neříct hned že nemůže odejít dřív, než to opraví?
Nebo nahlásit že stroj se opravuje ať se nepouští.
Ale hlavně bych jednala s otcem stejně slušně, a na rovinu ,jako skaždým jiným dělníkem
No musela sem něco zaškrtnout ::-)

Další odpovědi
pusinka50

Nahlásím chybu, prozradím otce

Ty se nedokážeš domluvit s vlastním otcem? Jak můžeš šéfovat jiným lidem? to tvůj otec udělal chybu, že nenahlásil vadný stroj… a asi se spoléhá na tebe, že ty to za něj vyžehlíš. Co uděláš při jeho příštím problému či chybě, zas budeš přikrývat jeho chybu? Tvůj otec zřejmě hřeší na to, že ty jeho chyby přikryješ. Musíš se oprostit od rodinného vztahu, upozornit ho na to, že jestli se podobná situace bude opakovat, že dostane výpověď. Nekompromisně. Bez ohledu na váš příbuzenský vztah. Protože ty odpovídáš za kvalitní práci, odpovídáš za to, že stroje jsou v pořádku a jestli toho otec hodlá zneužívat, tak ty budeš první, který z firmy „poletí“, neboť hov.a padají ze shora…

anonym

Nenahlásím chybu a případně vinu svalím na jiného zaměstnance

Je to mizerná anketa, protože se zde stavíš k chybě otce pomalu jako k sabotáži. Zřejmě to tak ale není.
Jako nadřízený jsi chybu nějak zjistil a víš, že otec ji do hodiny přijde opravit. Takže co vlastně máš otci za zlé? Kdyby to byl jiný pracovník, tak to vidím stejně. Problém je pouze v tom, proč ti otec o chybě stroje neřekl (a to je třeba si vysvětlit).
Prostě stroj, u něhož jsi si jako odpovědný pracovník vědom, že jej spustit bez rizika nemůžeš, spuštěn nebude. Nedělej unáhlené závěry a řeš problémy průběžně tak, jak to z časového hlediska řešit lze. Až se otec vrátí, tak nejspíš bude vědět zda pochybil, nebo zda byla na vině objektivní příčina. Nemyslím si, že při vědomí toho, že jde o příbuzenský vztah, by tě otec úmyslně ohrozil tím, že budeš kvůli němu zapírat a lhát.
Chybu může udělat každý a dopouští se jich i vaše vedení. Důležité ovšem je, jak se kdo k takové chybě umí postavit

Radomír.cz

Nenahlásím chybu a případně nechám na otci aby se přiznal

Doplňuji:
Nebylo by to tak lepší, možná by byly v rodině hádky.

ivzez

Nahlásím chybu, prozradím otce

Doplňuji:
Já bych otce před jeho odchodem přesvědčila,
aby šel chybu nahlásit sám.

Anketa je špatná:
Sebelepší vztah k otci, příteli, jinému členovi rodiny, ap.
přece syna neopravňuje k poškozování zaměstnavatele
nebo dokonce ke svalování chyby na jiného zaměstnance.

Hamon

K takové situaci by nemělo dojít – mezi přímým nadřízeným a podřízeným by neměl být rodiný nebo sexuální vztah.

bolak

a já sem otec nebo svůj syn? já sem se v tom nějak ztratil ☹

Questman

ocko
V textu mám na mysli, že jde o chybu neúmyslnou, že otci došlo, že se jí dopustil, až když byl hodinu cesty od pracoviště. Dilematem by mělo být, že pokud se během té hodiny, než se otec vrátí, spustí výroba a někdo na stroji začne pracovat tak bude mít buď problém otec, jako (byť neúmyslný) viník, nebo nevinný zaměstnanec, případně syn i otec, pokud se ukáže, že obvinil nevinného. Nechci znát logické řešení problému, zajímá mě, co byste dělali vy na místě syna v té situaci :)

Questman

redy
Jak píšu, přijde na ni až když jde domů, takže je snad jasné, že v práci o ní ještě nevěděl, jinak by neodešel -_-

redy

Bylo ti to nahlášeno že odchází, nebo jako tvůj otec může odejít kdy chce?

ivzez

Questmane, anketa i text jsou špatné.
V textu s chybami se špatně orientuje.

Věta, kterou zmiňujete, může znamenat, že na chybu přišel kdykoliv od okamžiku, kdy se chystá odejít (před vlastní odchodem, za branou podniku, během cesty domů, během cesty zpět, nebo těsně před návratem …)

Texty je potřeba psát jednoznačně,
tak, aby neumožňovaly vícerý výklad.

Questman

Otec udělá při výkonu zadané činnosti (třeba opravy stroje) chybu a přijde na ni až když jde domů dřív (před koncem směny – vzal si omluvenku).
Otec se stihne vrátit nejdříve za hodinu

Nějaký primitiv to asi může nepochopit ale i středně inteligentní jedinec si to snad dokáže vyložit správně -_- To opravdu musí být všechno psáno for dummies? A když vás maminka posílala do krámu pro máslo tak vám taky říkala: ''Zajdi mi prosím do obchodu pro máslo, kup ho za peníze, které ti teď dám. Ty peníze dej panu prodavači a u pokladny mu to máslo ukaž. Během celé cesty nezapomínej dýchat v intervalu asi 2 vteřin výdech-nádech-výdech, přičemž nádech trvá tak dlouho, dokud nemáš plné plíce vzduchu a výdech tak dlouho, dokud jsi všechen vzduch nevydechl. Než odejdeš, obleč si bundu – levou ruku do levého rukávu, pravou do pravého – stejný postup zachovej při oblékání kalhot.....

ivzez

Je-li pro Vás schůdnější shodit toho, kdo poukáže na nedostatek, než uznat chybu …

Questman

pusinka50
Je to čistě teoretická situace -_-

anonym

Chybí mi jiná odpověď, nahlásím chybu aby se stroj nepoužíval do vyřešení, toť vše. I l kdyby to nebyl otec, neřekl bych kdo. Párkrát jsem to už zažil.

Dochy

Asi jsem už dlouho z ostrého manuálně pracovního procesu. V té době přetrvávali ještě spíše socialistické pracovní zvyklosti a v spíše menším podniku kde jsem pracoval se zejména dbalo na bezpečnost a až pak na to kdo za to může. Pokud by byl někdo flink, tak by se to řešilo. Pokud ale udělal někdo neúmyslně a vyjímečně náhodnou chybu, pak se to zpravidla neřešilo (maximálně musel přetrpět nějakou dobu vtípky na svůj účet). Zvlášť pokud udělal v rámci možností co mohl aby zabránil škodám a nedošlo k nějakému velkému průšvihu.

Questman

Než tě tu zdrbou za to vyjÍmečně :DD…
Záleží to pořád na podniku a hlavně na lidech, zvlášť u fabrik se to opravdu hodně liší. Pokud můžu soudit, kde jsem byl na brigádách, tak jsou podniky, kde bych si nedovolil ani upustit šroubek na zem ale někde to zase bylo v pohodě :)

Dochy

S vyjímečně ať so klidně poslouží 😉 Vím, že je to ofic. špatně, ale „Výjimečně“ je mně natolik proti srsti (nevím proč bych zrovna toto slovo měl vyjmout z běžných pravidel pro používání předpon), že radši snesu pětky z diktátu… 😉

Jinak OK. Opravdu každý podnik si nese svou „atmosféru“ (ev. své dusno). Doufám, že se zblízka s žádným extrémně dusným nesetkám.

Questman

A k tomu ti dopomáhej Bůh :)

Sůwa

Připojuji se k česílkovi, nejdůležitější je zabránit škodám a pak teprve řešit personální otázku 🙂