Kelt

Jak byste přeložili do češtiny latinské „vinceris“?

Vinceris je 2. os. sg, pasívum od vinco, vincere – tedy přemáhat, vítězit. Vychází mi : jsi přemožen, vítězí nad tebou. Čeština bohužel nepoužívá často trpný rod. Dovedete to někdo udělat lépe, nebo potvrdit mou správnou odpověď? Děkuji.

Odpovědi
dubraro

Vychází ti to správně. Přemožen, poražen.

MK44

Vcelku to máte správně. Jen vinceris je tvarem jednak prezentním jednak budoucím.
Jako [-vinceris] jsi přemáhán, vítězí se nad tebou.
Jako [vin-ce:ris] budeš přemožen/přemáhán, zvítězí se nad tebou, bude se nad tebou vítězit.
Teda pokud si to ještě dobře vybavuju.
(Pomlčku – jsem použil jako znak pro následující přízvučnou slabiku, dvojtečku : jako znak pro dlouhou předcházející samohlásku)