Blecha

Jak byste popsali el. schéma dvou střídavě blikajících světel? např. blikající rohy

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nabije se kondenzátor, vybije se do báze tranzistoru, tím se otevře, až se propustí proud do LED diody, až se kondenzátor vybije tak se tranzistor uzavře a mezitím se nabije druhý kondenzátor a otevře druhý tranzistor a propustí proud do druhé LED diody.

Podrobněji to vysvětlí třeba Poznáváme elektroniku od Václava Maliny nakladatelství Kopp nebo Elektronika tajemství zbavena od Adriana Schommersa od nakladatelství Hel

Další odpovědi
Hlada

Je to astabilní klopný obvod – multivibrátor. Do odkazu jsem dal stránku s popisem a zapojením klasického tranzistorového astablního multivibrátoru. LEDky by se zapojily v serii s odpory v kolektorech tranzistorů nebo žárovky přímo místo nich. V praxi by se ale spíš použil integrovaný obvod, třeba časovač NE 555 nebo pro seriovou výrobu zákaznický obvod vyrobený pro tento účel.

Zdroj: http://klopne­obvody.hys.cz/as­tabilniko.html