Rokio

Jak byste ohodnotili společenské postavení těchto tří osob od 1 do 10 (1 = nejvyšší a 10 = nejnižší)?

První osoba – student prestižní školy, operátor a skladník, investor vydělávající stovky měsíčně a bloger velkého blogu
Druhá osoba – střední manažer kvality a osoba provádějící školení zaměstnanců
Třetí osoba – doplňovatelka zboží a žena v domácnosti

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná, jde o oblast sociologie, při hodnocení se uplatňují i jiná kritéria.

Společenské postavení = sociální status uvnitř určitého společenského systému.

Člověk zaujímá status a vykonává roli.

Společenský status může být

1. subjektivní – záleží na tom, kam se daná osoba řadí.
Uvedení jedinci – jde o jejich jednu roli, nebo více jedinců? – nevyplývá z informace – mohou se sami považovat za vážené, ale okolí je tak nebere.

2,. objektivní – kam jedince řadí okolí – nemusí se ztotožňovat s hodnocením subjektivním.

Společenské postavení a jeho měření

  • podle profese – všechna povolání jsou potřebná – mají stejnou

hodnotu

  • podle individualní charakteristky – jedinci ve stejné profesi se mohou lišit nejen vzdělaností, ale motivací, přesností, ale charakterem jedince, přístupem k plnění povinností atd., takže jde o jedinečnost.

Ale vždy jde jen o symbolické postavení na společenském žebříčku. Jednotlivé profese se řadí do určitých kategorií. Vychází se také z uplatnění na trhu práce.

Vycházím z toho, že i v „obyčejné“ profesi může pracovat člověk, který má široký společenský rozhled, má větší znalosti než vzdělanec, je praktičtější, rozumí přírodě, dětem, historii atd., i když nemá specifické znalosti z některého konkrétního oboru apod.

Vždyť lidé,. kteří jsou nespokojení třeba s lékařem, právníkem, úředníkem, politikem atd. ,je označují za „blbce“, i když jsou vzdělaní.

Vysvědčení je jen papír o ukončeném vzdělání, který je nutný k výkonu povolání. Takže nehodnotím jedince pode společenského postavení, ale podle jiných kritérií, třeba morálních.

Pokud se člověk ohlíží na hodnocení ostatních, je ztracený. Měl by si uvědomit, že „lidská sláva – polní tráva“,

Další odpovědi
Drap

Nehodnotím lidi podle zaměstnání. Nic to nevypovídá o jejich umu a kvalitách.

klumprt

Já myslím, že nejlíp je na tom absolvent prestižní školy, majitel několika skladů, investor vydělávající stovky tisíc měsíčně a blogger hodnotného a populárního blogu.

marci1

Nemám ráda „dělení“ lidí, podle toho jaké mají společenské postavení. Ve zdroji je humorně popsáno 6 typů žen, které mohou získat muži podle svého společenského postavení : 🙂

Zdroj: http://g.cz/6-typu-zen-pro-muze-podle-jejich-spolecenskeho-postaveni