annas

Jak byste jinými slovy vyjádřili biblická úsloví?

„Pročpak vidíš třísku v oku bratra svého, ale břevno ve svém oku nepozoruješ?“

Pokrytče, vyjmi nejprve trám ze svého oka, a potom prohlédneš, abys mohl odstranit třísku z oka bratra svého!"

Mají stálou platnost?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Sám poukazuješ na chyby druhých a svoje nevidíš.
Zamysli se sám nad sebou a pak kritizuj ostatní.

Má stálou platnost.
Doplňuji:
Ještě jinak.
Vidíš hříchy svého bratra a své nevidíš.
Zbav se svých hříchů a pak můžeš zbavovat hříchů svého bratra.

Další odpovědi
chudst

Jinymi slovy? „Proc u cizich pozorujes neco spatneho a u sebe to pozorovat nechces? Nejdrive musis odstranit sve zlozvyky (ci spatnosti) a teprve potom muzes pomahat ostatnim.“

Souhlasim, v profilu na Odpovedich mam uvedeno nasledujici (neco podobneho): „Kdo chce hýbat světem, ať nejprve hýbe sám sebou.“ Snazim se tim sam ridit. Pokud chci neco zmenit ci neco dokazat, nejdrive musim zacit tim, ze to dokazi sobe, tj. ze se zmenim sam.

edit: ackoli kdyz se nad tim zamyslim blize – nad tim, co jste psala vy, tak je to neco trosku odlisneho, nez to, co mam v profilu. Pomahat ostatnim muzete, i kdyz sam mate spatne navyky. Muzete kourit, ale vsem rikat a konat osvetove prednasky, ze koureni skodi zdravi. Jak se s tim pak vyporada publikum, kdyz si na konci prednasky zapalite, je vec jina, ale treba nekomu vase prednaska pomuze. Zatimco v mem citatu jde o to nejen (v nasem pripade) pomoci druhemu s kourenim, ale pomoci vsem. Pokud chci neco propagovat ci zastavat nejaky nazor, mel bych se podle toho sam ridit.

anonym

Naši předkové to už dávno modifikovali do jednoduší, stručnější a srozumitelnější podoby – Zameť si nejdříve před svým prahem!
A platnost je stálá a bude i nadále dokud lidstvo bude se všemi svými lidskými chybami.