Larissa

Jak byste jednoduše „noobovi“ vysvětlili, k čemu slouží RAMka?

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Procesor když nad něčím přemýšlí, musí si někam ukládat mezivýsledky. Ty ten procesor zároveň úkoluješ tím, že si spustíš nějaký program a hraješ si v něm. Program při spuštění udělá to, že se nahraje do paměti RAM, protože je rychlá a kdykoli na něco v tom programu klikneš, tak ten procesor si pro instrukce zajde do paměti RAM.

Procesor má ale v sobě na takové ty menší mezivýsledky svého počítání paměť cache, některý jich má víc. Ta je rychlejší než RAM a počítá ty nejdůležitější vě­ci.

Označuje se L1 a ta další L2. Čím blíže je ta pamět k procesoru, tím je rychlejší, má menší velikost a menší písmeno. RAM bude na úrovni L3, protože je dále od procesoru. A pomalejší a větší. Úplně největší paměť je pevný disk (pro jednoduchost L4), zase pomalejší ale o to větší.

Tak že pokud procesor počítá něco složitého, využívá svoje paměti L1 a L2 uvnitř. Pokud dojde kapacita, začne používat o něco pomalejší RAM, a pokud dojde RAM, vyčlení si windowsem vyhrazený prostor na disku, který pak zase používá na svoje výpočty. No a to už je znatelně pomalé. Tedy – čím větší a rychlejší RAM, tím lépe, aby procesor místo ní nemusel používat pevný disk.
Doplňuji:
*oprava: menší číslo (né menší písmeno) L1, L2, L3, …

Další odpovědi
Orange

Počítač tam ukládá soubory, ke kterým přistupuje často a načítání z HDD by ho brzdilo.

led

RAM – dočasná pamäť je ako pamäť žiaka nabiflovaného sa na pisomku.
Učivo si ráno rýchlo naplní ju do svojej krátkodobej žiackej pamäti a po pisomke, či vyučovaní pri fotbale rýchlo zabudne, čo sa vlastne učil.
RAM – krátkodobá, dočasná pamäť – v prípade počítača funguje obdobne ako u bifľoša, pri vypnutí počítača sa jej obsah stratí.
Bližšie počítačovo vysvetlil lukas.zmizik

honza19hk

noobovi ? co to je?