Kelt

Jak byste hodnotili tuto situaci?

Jedná se o stručný obsah povídky M. Švandrlíka uvedená v knize Drakulův švagr. Povídka byla také zfilmována.
Obsah. Mladý muž Martin nestihne autobus a musí zůstat večer na hradě. Zjistí, že je tam dalších 5 lidí přibližně stejně starých, kteří ho vyzvou, aby hrál s nimi. Rozdají se lístečky s označením – žalobce, obžalovaný, soudce, kat, král, strážník (to si nejsem přesně jistý) a žalobce, určený podle lístku, musí někoho obvinit z nějakého zločinu. Když se trefí a ukáže na obžalovaného, soudce mu určí trest, který vykoná kat. Povoleny jsou všechny tělesné tresty – bití atd. Pokud neuhodne a obviní někoho jiného, je potrestán sám žalobce. V prvním kole je Martin katem a vykoná, co se po něm žádá . Asi dá holce přes holý zadek rány prutem. Ve druhém kole,je Martin žalobce, ale obviní krále a za obvinění krále, dává soudce automaticky trest smrti. Do poslední chvíle to bere jako hru, ale přece je Martin popraven. Skupina pokračuje dále, jako by se nic nestalo.
Jak hodnotíte tento čin? Martin přistoupil na pravidla hry. Protože musí vybírat z 5 lidí má 20 % šanci že najde obžalovaného.

Odpovědi
klumprt

Pěkně blbá situace. Já bych to nehrál. Radši žravou dámu.

Zaibatsu

Nechápu přesně, na co se ptáš, jestli na názor nebo právní posouzení.

Právní posouzení je takový, že Martin nemůže v téhle věci oprávněně rozhodovat, protože jde o útok na zájem společnosti (zachování života), nejenom na zájem Martinův (prostě žít).

Co se týče spravedlnosti, je každýho svobodný rozhodnutí spáchat sebevraždu nebo se poškozovat. Tady ale nejde o sebevraždu živým nástrojem (tím kdo hrál kata) ale člověkem.