Agneta

Jak byly v Praze vytápěny byty ve víceposchoďových domech před 300 lety, když nebyly známy ani kamna ani uhlí?

Řekněme před 300 až 400 lety:D

Nejlepší odpověď
da ny

„Lidé dokázali uspokojit svou základní potřebu tepla téměř kdykoliv chtěli.“
http://www.hot­hotexclusive.com/cs/o-radiatorech/his­torie-vytapeni/
http://www.na­seteplo.cz/?id=2020
„Naši předkové topili v krbech/kamnech v jedné místnosti a pokud se na večer přesunuli do pokoje zatopili tam. Běžná teplota interiéru bývala mezi 12–15°C při vytápění. V ložnici se netopilo vůbec. Koupání probíhalo jednou týdně v sobotu.“
Každopádně v rolnicém domě, pěkně na peci by asi bylo lépe (hlavně v noci):D
Dálkové topení (ne v Praze ;)) již v 17. století…
Pěkné téma, početla jsem si a prohlédla spoustu krásných kachlových kamen.

Další odpovědi
gecco

Lokálními kamny/krby…
Byli jsme zaostalymi barbary, hypokaust znali už ve starém Řecku…
😉

honza19hk

existovaly krby nebo různá ohniště, čím myslíš že se vytápěly kdysi hrady a zámky? A topit se dá přece i dřevem, ne jen uhlím. navíc uhlí je známo podstatně déle.

Nakobyl

V té době domy moc pater neměly, jedno max dvě. V centrální místnosti byl zpravidla krb / ne kamna jak někdo tvrdí/ ve kterém se topilo dřevem. V kuchyni či ložnici se netopilo. V ložnici byla zpravidla na zdech tapeta, která izolovala, bohatší pak měli gobelíny či kožešinami a postel si před spaním nahřívali k tomu upravenými nástroji, nebo třeba nahřátou cihlou v kožešině. Ale líbí se mi,že ten, co si říká že je nejchytřejší se hlásí k zaostalým barbarů

lexx

hmm, že by tepelným čerpadlem…

gecco

Btw – uhlí známé od cca neolitu a kamna (v různé podobě) ještě déle…
😉

Agneta

Btw – „známé“ od neolitu, ale přece jen tam, kde se taky vyskytovalo, a před pár set lety se v Praze koupit nedalo:D

Agneta

tak teď už bych ti mohla dát jen nominaci, ale tím by se to uzavřelo:D

gecco

😉
Neuzavírat…
😉