Michal Kole

Jak byla ve středověku v českých zemích rozvinutá lékařská věda ? Co lékaři ve středověku objevili nového nebo již znali

Vzpomněl jsem si, když jsem byl na hradě Křivoklát v expozici Mučírna tak průvodkyně říkala něco, že ty mučící stroje a nástroje byli sofistikované, že jenom způsobovali bolest, ale nebyli sami o sobě smrtelné.

Nejlepší odpověď
Lucijej

STŘEDOVĚKÉ LÉKAŘSTVÍ
Katolická Evropa

Největší vliv v této době měla na medicínu církev. Od toho se odvíjelo i chápání nemoci. Nemoc byla považována za „dar od Boha“, aby si nemocný mohl odpykávat svá provinění. (Tento názor byl postupně změněn ve 14 stol. V době morových epidemií byla nemoc chápána jako trest od Boha.) Takže činnost lékaře byla až druhořadá.[zdroj?]
Raný středověk

V této době byli nositeli veškerých znalostí katoličtí kněží a mniši, kteří jako jediní uměli číst a psát. Mniši studovali, přepisovali a překládali knihy antických a arabských autorů. Mniši se často medicínou zabývali pouze teoreticky a také vyloučili z medicíny chirurgii.
Vrcholný středověk

Vrcholný středověk je obdobím dalších výrazných zásahů církve do lékařství. Církev oficiálně zakázala chirurgii ediktem Ecclesia abhorret sanguine (Církev se hrozí styku s krví). Chirurgii proto vykonávali lazebníci, holiči a kati. Další omezení přišla pro židovské lékaře a bylo zakázáno studium knih nekatolických autorů, s výjimkou církví uznávaných (Galénos, Avicenna).

V této době se začaly zakládat nemocnice (označované hospitium, později hospital, počeštěno špitál) pro nemocné poutníky, staré, chudé a nemocné lidi. V evropských špitálech – na rozdíl od arabských – nebyla zajištěna lékařská péče. Zde se shromažďovali nemocní bez rozdílu nemocí mimo malomocných, pro které byly stavěny zvláštní zařízení (tzv. leprosoria).

Významnou úlohu zahrály také lékařské školy v jihoitalském Salernu (tzv. schola medica salernitana) a v Montpellier (jižní Francie). Jejich význam spočíval v setkávání lékařů různých oblastí a ve studiu antických a arabských knih (především Avicennovy spisy).

Ve 13. a 14. stol byly zakládány univerzity, které napomohly k rozvoji lékařství. Studium na lékařských fakultách spočívalo hlavně ve čtení spisů církví uznávaných autorů (Galénos, Avicenna, Rhazes, někdy Hippokratés). Významnou byla lékařská fakulta v Bologni, kde se vyučovala i chirurgie. Chirurgii také vyučovala Kolej sv. Kosmy a Damiána zřízená cechem pařížských chirurgů.

Vce v odkazu:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C5%99e­dov%C4%9Bk%C3%A9_l%C3%A9­ka%C5%99stv%C3%AD

Další odpovědi
Mc Merkurion

tady máš video o tom,jak jen způsobovali bolest,smrt bylo potřeba natáhnout a vychutnat:http://www.you­tube.com/watch?v=ssi5rnG­MIHI