Reezo

Jak bych měl správně potrestat kočku, pokud vyvede něco co mi je opravdu nepříjemné?

Zdravíčko, rád bych oslovil chovatele kočiček, jak je trestají za špatné chování? Moje kočka má např. ráda moje kožené křeslo, které mám u PC. Jelikož nebylo zrovna levné a když vidím, jak to ničí drápkama, jako kdyby byla na škrábadle, tak bych jí nejradši nakopl do zadnice (s prominutím). Provozujete vůbec nějaké tresty na kočkách? Jestli ano tak jaké?
Zkouším ji naučit na signál lusknutí prstů, aby pochopila, že to co dělá je špatné. Jinak na pokropení vodou se akorát kouká co se děje a neutíká. 🙂

PS: nejsem tyran 🙂
Doplňuji:
Není možné, aby člověk žil u kočky, když kočka projevuje submisivitu vůči člověku. Tudíž by tu měla být reálná cesta, jak toho dosáhnout podle mě. Jelikož kočka zahrabává to co ze sebe vyloučí, tak dělá proto, protože člověka bere jako dominantního jedince. Jinak škrábadlo má od křesla cca 40 centimetrů.

Nejlepší odpověď
beer

Mám doba taky kočku (ne první) a s jedním křeslem jsem se už dávno rozloučil..
Kočku to zkrátka neodnaučíš, dal jsem mu (Mikeš) škrabadlo, hlídal jej, vždy jsem ho důrazně okřikl, tehdy mazal na škrabadlo. Samozřejmě, přišel jsem z práce a viděl, jak si svého křesla po tu dobu řádně užíval )) Časem jsem to vzdal, teď už je to jednoduše jeho křeslo.
Zkusit můžeš na křeslo třeba pepř, nějaké odpuzovače se také prodávají, ale nejúčinnější bude zamezit kočce v době tvé nepřítomnosti ke křeslu přístup a dát jí do „jejího“ prostoru škrabadlo – běžně se prodávají v různých velikostech i podobách. A pak ti nezbývá než jen doufat.. ))
Nicméně si uvědom, že ty bydlíš u kočky, ne ona u tebe. Kočka to tak jednoduše bere ))
Doplňuji:
Kočku trestat nemá vůbec žádný smysl, pokud ji při něčem chytneš, stačí okamžitě okřiknout ale důrazně!!
Také počítej s tím, že pokud chceš s kočkou řešit něco až po pár minutách (řekl bych i půlminutě), ona naprosto nebude vědět o co jde ))

Další odpovědi
www

Jsem rovněž chovatel a postřehy od Beer mohu jen potvrdit, zkušenosti mám stejné.
Kočka není sociální zvíře, nežije ve smečce, kde by se musela přizpůsobovat a bojovat o místo v hiearchii smečky, nemá důvod se přizpůsobovat jako třeba psi. Její logika je proto úplně jiná než psí, natož tvoje.
Tvůj názor ti samozřejmě neberu, ale časem sám uvidíš, jak se mýlíš 🙂 Jistě, zřídka se najde nějaká výjimka, na což bych se na tvém místě rozhodně nespoléhal.
Zkušenost
Doplňuji:
A jen tak na okraj:
Šelmy, tedy i kočky nezahrabávají trus kvůli člověku, ale takto se chovají vždy uvnitř a na hranicích SVÉHO teritoria 😁
Víc by ti asi řekl někdo povolanější, důvod ale najdeš snad i na netu.

Sůwa

Beer má naprostou pravdu, je nutno se s tím smířit, že jsme u kočky (kocoura ) na bytě, pomůže jen zamezit přístup k tomu křeslu.
Ten můj má po bytě několik škrabadel, ale když mne chce ráno dostat z postele, tak má po ruce ( tlapce ) jedno křeslo, které už jsem obětovala. Od TV mne zas dostává škrábáním na jiné křeslo, tam ale po mně kouká a stačí několikrát zopakovat „ne ne ne“ a nechá toho. Mám ale jednu pomůcku, ze které má prozatím respekt a to je papírová trubička, na které byla navinuta tapeta. Když do ní mluvím tak si to se mnou nijak nespojuje a pro jistotu zaleze… 🙂

mosoj

Nejdřív jsem nechtěl odpovídat, ale nedá mně to. Mám třetího kocoura. Přes den má volnost venku i v chalupě. Přes noc ho zavírám v chalupě a má veškerou volnost mimo ložnice. Prostě lehne si kde chce. Samozřejmě že má kdykoliv přístup na kočičí záchod, ale moc ho nevyužívá nechává si to na ven !Kočka nemá ráda jedno místo na spaní. Zřejmě z bezpečnostních důvodů místa střídá.
Neexistuje že by v bytě do něčeho škrábl a dobře ví co je mu dovoleno a co ne.
K tomu se ale musí vychovat, nejlépe od malička. Kocoura netrestám jenom na něj zvýším hlas a to je všechno, samozřejmě jenom když ho zastihnu při činu. Nyní již nemusím, ví dobře že do ložnice nesmí a když tam vleze ( ó jak rád by tam byl), tak stačí rychle si stoupnout do dveří a už upaluje ven.
Kočky milují krabice. Dejte jim po bytě několik krabic a budete se divit. Každou odzkouší a v každé budou po určitou dobu spát. Zároveň to je pro ně i vynikající škrábadlo.
Můj dokáže rozcupovat pětivrstvou lepenkovou krabici skrz na skrz. Do křesla ale neškrábne. Nebudu nikoho přesvědčovat že to jde. Podle některých mám asi ruského kocoura!

huxa

Reezo-dělá to ze stejného důvodu jako člověk-kvůli hygieně a také, aby ji predátor nevystopoval.
Jediné, co mě napadá je ji při drápání odhodit nebo vážně do ní kopnout (ne moc silou, jen aby trošku odletěla, neboj, má pevnou a přesto pružnou kostru a jen tak jí něco nezlomíš).

LuK4S3k CZ

Pokud jí nějak chceš „potrestat“ co třeba takhle :https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&si­te=imghp&tbm=is­ch&source=hp&biw=1­920&bih=951&q=Ko%C4%8Dko­nos&oq=Ko%C4%8Dko­nos&gs_l=img.3­..0j0i24.2350­.4519.0.5343.8­.7.0.1.1.0.99­.486.7.7.0...­.0...1ac.1.29­.img..1.7.422­.SGGsQVrJHEY#fa­crc=_&imgdii=_&im­grc=Sgcx9_T74Bhu­EM%3A%3B_bZvyf­JaXk8_aM%3Bhttp­%253A%252F%252Fsran­da.kdecoje.cz%252Fo­brazek%252Fkoc­konos.jpg%3Bhttp%­253A%252F%252Fsran­da.kdecoje.cz%252Fsran­dovni_obrazky%252Fi904-Kockonos.html%3B450%­3B344

anetfrankova

Tak moje kočka když něco udélá co má zakázané nebo něco ničí tak jí pouze okřiknu ona přestane… ale po pár minutách se mi pomstí svíma jehličkama v mé kůži :D

www

Mosoji, pokud budeš mít kočku pouze v bytě, její jediné teritorium je pak jen byt. Tehdy poznáš, že se chová jinak, než popisuješ u svých koček ‚toulavých‘ 😉

Reezo

díky za odpovědi, trestat ji budu tak, že novinama prásknu do stolu třeba 🙂 fyzické nasilí se nevyplácí a četl jsem, že se pak kočky přestávají mazlit a bojí se.