TEREZA.B

Jak by to vypadalo uvnitř duté koule se zrcadlovým povrchem, kdyby dovnitř pronikal dírkou paprsek světla?

Nejlepší odpověď
mosoj

Bylo by tam světlo úměrné síle světla dírkou vnikající !

Zakon o zachování hmoty a energie funguje i v duté kouli a zrcadlo není zesilovač světelného záření.
Doplňuji:
Teorie o odrazu zpět do dírky by platila opravdu pouze tehdy pokud by byla
dírka v ose koule a teoreticky jenom pro velmi uzký paprsek, snad velikosti pouze jednoho fotonu. ( je zde také vliv průměru koule). Jinak se jedná o soustavu mnoha kulových zrcadel. Viz aplet v abgličtině.

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/475-zobrazeni-kulovym-zrcadlem
http://www.phy­sicsclassroom­.com/mmedia/op­tics/rdcma.cfm

Další odpovědi
led

Uhol vyžarovaný lúčom svetla sa rovná uhlu lúču svetla na odrazný bod dopadajúci. Krkolomné? zjednodušene ´uhol odrazu= uhol dopadu´. Intenzita svetla klesá so štvorcom vzdialenosti dráhy, ktorú musí svetlo prejsť medzi počiatočným bodom (zdrojom svetla) a koncovým bodom (bodom dopadu).
Z uvedeného je dúfam jasné, že vnutri zrkadlovej gule v prípade ostrého luču svetla nebude homogénne svetlo.
PS.
Krásne som vám to zamotala? Stačí si otvoriť učebnicu fyziky pre ZDŠ, tam je toto isté podané zjednodušeným spôsobom.
Doplňuji:
Tom004, nie je to nezmysel, len ste nepočítali so zakrivením zrkadla, keď pôsobí ako šošovka. Vaša teória „Podle mne,pokud by ten paprsek pronikl tou dírkou v ose na protější stranu koule,měl by stejným otvorem kouli opustit“ je možné len v prípade, že svetlo vychádzajúce zo zdroja nemení šírku paprsku (lúča), nemyslím vlnovú šírku, tj. veľkosť bodu dopadajúceho svetla sa nemení vzdialenosťou

tom004

Myslím si,že to není tak jednoduché.Podle mne,pokud by ten paprsek pronikl tou dírkou v ose na protější stranu koule,měl by stejným otvorem kouli opustit.Pokud do koule vnikne pod jiným úhlem,bude se uvnitř odrážet pokaždé po jiným úhlem,bude tedy lítat uvnitř koule sem,tam. A protože součástí světla je i teplo,může to v té kouli být docela zajímavé. A pokud paprsek bude opakovaně dopadat do stejných míst,bude se zvyšovat i teplota uvnitř koule,no a už jsem pravděpodobně v oblasti sci-fi. Nejspíš jsem napsal pěkný nesmysl. 🙂
Doplňuji:
Všechna vysvětlení a odkazy od >led< a .mosoj< beru a děkuji. Ale přece jenom se jedná o dutá zrcadla.Něco málo o optice vím,ale jedná se o dutou kouli a tam mi už mé jméno „nařizuje“ pochybovat,doplnit si vědomosti a možná uvěřit. 🙂

huxa

a já zase říkám, že by tam ylo nekonečno světla :)