Kelt

Jak by se změnil svět a lidé, kdyby neexistovali peníze?

Představte si, že je dostatek zboží, každý by měl nějakou magnetickou kartu, kde by se každé odebrané zboží centrálně zaznamenalo, aby někdo neměl 4 auta a pod. Lidé by si brali podle potřeby, kdo by pracoval, tak by nedostával peníze, ale na uvedenou kartu by se to zaznamenalo, kdo by nepracoval, ten by na kartě záznam neměl. Pracující by měli větší možnosti při výběru zboží než ti, co nepracují.
Byl by takový svět lepší? Ubylo by trestných činů? Danou kartu by nebylo možné odcizit ani darovat. Někomu to může připadat jako komunizmus.

Nejlepší odpověď
Hlada

Nevidím v tom žádný rozdíl. Od doby, kdy si lidé navzájem vyměňují hodnotu své práce, existuje nějaká uznávaná mezihodnota. Je úplně jedno, jestli jsou to korálky, velbloudi, kousky zlata, peníze nebo fiktivní kódy na nějaké kartě. Princip výměny hodnot přes něco je vždycky stejný.

Další odpovědi
Drap

Svět by se nijak tímto systémem nezměnil. Jen by byla ještě větší kontrola nad jednotlivci. A ta klontrola je už teď dost velká.

carpediem

Fuj nestraš.

MK44

😉

  • Jak by se změnil svět a lidé, kdyby neexistovali peníze? –

No, měnilo by se zboží za zboží. Což je „poněkud“ komplikovanější, než když je obecně přijímaná směnná hodnota, která to zboží může zastoupit, tj. peníze, ať už mají jakoukoli formu, jak píše kolega Hlada. Například když Vy někomu něco prodáte, ale on nemá zboží, o které byste měl zájem, musel byste toto „nešikovné“ zboží od něho přijmout a transportovat ho k někomu jinému, kdo o ně zájem má a zároveň má něco, co potřebujete Vy. Pokud si od prvního necháte dát peníze a za ně si u jiného koupíte, co potřebujete, je to takové jednoduší. Proto také peníze vznikly. Neboli, kdyby neexistovaly, rychle by existovat začaly.

  • … by měl nějakou magnetickou kartu –

To už v podstatě existuje, byť to zatím není povinné. Nevím, jak dlouho to tak ještě vydrží. Jak uvedeno výše, je fuk, zda peníze mají podobu mincí, úpisů nebo elektronických „bodů“. Potud mi to jako komunizmus nepřijde.

  • Lidé by si brali … co nepracují. –

A jak byste určoval, kdo pracuje víc a kdo míň? Dejme tomu, že bychom si my dva zřídili každý soukromou firmu. Já bych si nechal dát záznam na kartu, že pracuju a pak bych už nehnul prstem. Totiž nehnul – šel bych si vybrat tři auta, když mi už nechcete povolit čtyři. Jo a taky bych si podle své potřeby vzal jachtu s třemi stěžni. Vy byste zatím ve své firmě makal jako šroub a vyráběl ta auta. Kde jinde by se brala?

  • Byl by takový svět lepší? –

Brzo by v něm nebylo co do huby. Bylo by to lepší? 🙂

  • Ubylo by trestných činů? –

Obávám se, že jakmile byste zjistil, jak to chodí v mojí a jak ve Vaší firmě, dopustil byste se trestného činu a sice těžkého ublížení na zdraví na mé osobě 🙂 A pak byste žádal zavedení skutečné a kontrolovatelné pracovní povinnosti a zřízení dohledových orgánů, což:

  • Někomu to může připadat jako komunizmus. –

Neznám podrobně detaily ideálného komunismu, byly-li jaké. Ale do politiky se radši nepouštějte 🙂 Počkejte, až se lidi změní v anděly, kteří budou uvědoměle pracovat, jak nejvíce mohou, a brát si mravně co nejméně. Potom dokonce nebude potřeba ani ta magnetická karta …

😉

anonym

No… nevím....... možná ze začátku by to bylo lepší, ale později si to lidé upraví podle svého. Vždy se najde něco co se jim nebude líbit a budou krást, nebo tak něco......

gecco

Přečti si třeba Limes inferior (Janusz Andrzej Zajdel)…
A zjistíš, že takový svět by se ti líbil ještě méně, než ten současný…
😉
Mimochodem – proč – „aby někdo neměl 4 auta“??

zjentek

a čemu by ti ve světě bez peněz byl dostatek zboží? Co takhle sbírat plody, lovit, pěstovat a chovat pro svou potřebu?
Ale k otázce: kdyby neexistovali peníze, tak i tupci by mohli vnímat a cítit ..měli by důvod

zjentek

..viz Zeman ..doplnění píši sem, ať mi kvůli tomu šaškovi nesmáznou celou odpověď, vono všechno kolem zemana se tady maže ..asi je to diktátor