Elfík11

Jak by se řešil tento příklad?

V litrové nádobě máme připraveno 6 dcl vody. Do této nádoby hodláme přidat
80% roztok kyseliny chlorovodíkové tak, abychom ve výsledku docílili jeho 50%
koncentrace.

(nevím jak začít, napište aspon jak začít)

Odpovědi
leporela22

No tak co třeba z těch 6 dcl vypočítat 80% což je 4.8 dcl a dál nevím

Daniels

Máš 0% a 80% roztoky. Má vzniknout 50%.
Jeden roztok musí svoji koncentraci o 50% zvýšit, druhý o 30% snížit. Jejich objemy budou v opačnym poměru těhle čísel. 0%=3dl když 80%=5dl. Když máš 6dl toho 0%, musíš mít 10dl toho 80%.

Kelt

Dá se to řešit rovnicí, nebo křížovým pravidlem. Znáš všechny potřebné koncentrace, vstupní i výstupní a víš objem vody. Ta voda se musí přidat do té koncentrované kyseliny, aby vznikla zředěnější. a existuje jen jedna možnost, kolik té kyseliny přidám a taky mi vyjde jen jeden výsledek. Křížové pravidlo určitě najdeš na googlu.