novinář

Jak by se postupovalo v případě že by prezident začal páchat trestnou činnost?

V nejhorším případě proti životu a zdraví obyvatelstva… S ohledem na Čl. 65 Ústavy ČR

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.
Doplňuji:
strapanka – o čem to mluvíte?

Nejlepší odpověď
panxnotdead

Třeba kdyby kradl propisky? :D

Další odpovědi
strapanka

Klucove slovo je v tomto pripade „spravni delikt“, přestupek – to nie je trestny cin, takze trestnemu stihaniu nepodlieha, riesia ho spravne urady, nie exekutiva (policie). Viac na
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Správ­ní_úřad
Doplňuji:
AK spácha prezident skutočný kriminálny čin, je to trochu iné a komplikované:
v právnom zmysle poznáme dva druhy imunity: indemnitu a jurisdikčnú imunitu, ktorá sa priznáva určeným ústavným činiteľom, aby mohli nerušene vykonávať zverené funkcie. Jurisdikčná imunita predstavuje povinnosť získať súhlas príslušného orgánu na začatie stíhania, priznáva sa napr. poslancom (senátorom), sudcom ÚS, sudcom; táto povinnosť odpadá po zániku funkcie.
Indemnita je hmotnoprávna exempcia, čiže neexistuje možnosť stíhania ústavného činiteľa ani po zániku jeho funkcie. Indemnita vo všeobecnosti „má povahu hmotného práva zakladajúceho nárok na vykonanie úkonov dovolených právnym poriadkom bez hrozby právnou zodpovednosťou. Indemnitou sa zakladá absolútne právo, ktoré nemožno odňať, ani previesť na iný orgán verejnej moci."

Prezident požíva indemnitu na základe Ústavy, pričom táto úprava nie je jednoznačná, pretože Ústava túto exempciu nevymedzuje pozitívne, ale negatívne. Ústava pozná len dva taxatívne dôvody pre stíhanie prezidenta, a to úmyselné porušenie Ústavy alebo vlastizradu.
O podaní obžaloby rozhoduje zákonodarný zbor poslancov (senátorov) trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých senátorov, pričom príslušný rozhodnúť o tejto obžalobe je ústavný súd, konkrétne plénum. Odsudzujúce rozhodnutie ústavného súdu znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať, teda taký prezident by bol ineligibilný.

Komplikované. ale paragrafy sú predsa pokrútené… ☹

slevin

nijak.zdekoval by se na bahamy

anonym

Myslím, že si to nedovolí a kdyby přeci jen, tak funguje lid a podal by žalobu. Spíš mne štve, že je možný jen trest za vlastizradu.
-
Stále funguje TZ i OZ a Ústavní soud by jej odsoudil, minimálně nález soudu by možná napadl Ústavu. Což se už stalo několikrát, bohužel nález a zrušení některých ustanovení v zákoně musí projít legislativou a není závazné pro ostatní soudy.

honza19hk

copak neumíš slovensky?? Strapanka to napsala dobře,ale ty zákony jsou mizerné.

anonym

Honzo nemůžu nominovat, ale řekl jsi to hezky a Strapanku na správnou odpověď bych nominoval.