Avatar uživatele
Babsi

Jak by jste vysvětlili pojem „bílá velryba“ ?

Dělám rozbor knihy Mladý muž a bílá velryba a nevím jak bych srozumitelně vysvětlila pojem bílá velryba. Poradíte mi?
Doplňuji:
Hm.. knihu jsem četla. Vím, že je to něco neobvyklého nebo tak, ale chci to vysvětlit nějak inteligentněji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Babsi

Zajímavá 0 před 4302 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Biela velryba je v tomto prípade symbol ťažkodosiahnu­teľného cieľa.
Mladý muž sa snaží dosiahnúť svoj cieľ ako kapitán Achab svoju Bielu velrybu.
Treba sa tú knihu pozorne prečítať, je to tam vysvetlené
Doplňuji:
mám pocit, že celá otázka znela na knihu, nie na živočíšny druh.
PS.
Prirodzene, ak vytrhnem z otázky len jej časť, môže dôjsť k omylu.
Ale doteraz som si myslela, že tak robia len médiá… :)

Upravil/a: led

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Břetislav Laboutka chemik v Ústí), kterému se jeho zápal pro tvůrčí práci stane osudným. (Bílá velryba = velký životní cíl). Touha něco dokázat, ulovit „bílou velrybu“, umocnit život láskou a prací – životní oběť. Můžeme to chápat jako jeho oslavu, ale také jako potvrzení skeptického názoru jeho kolegy.
Doplňuji:
e rozdíl mezi Páralovou bílou velrybou a románem Bílá velryba. V románu Bílá velryba je skutečná velryba – honba za Moby Dickem, zatímco v Páralově díle jde o symbol.
Bílá velryba (v anglickém originálu Moby-Dick nebo též The Whale (Velryba)) je nejznámější román amerického spisovatele Hermana Melvilla z roku 1851, který popisuje plavbu velrybářské lodi Pequod. Pozadí plavby a stíhání bílého vorvaně, jemuž námořníci přezdívají Moby Dick …

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

jedná se o bílou rybu – vorvaně
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/B%C3%A­Dl%C3%A1_velry­ba

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Možná by ti pomohla kniha nebo film Bílá velryba.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Babsi, ale Hanulčin odkaz je zcela srozumitelný a plně pokryje i Tvůj požadavek na inteligentní vysvětlení pojmu. Jestliže je „bílá velryba“ druhově vorvaň bílý, tak její pojmenování pramení právě z toho. Podívala jsi se na Wikipedii?
Já bych řekla, že Hanulka si zaslouží poděkování, poradila Ti dobře a správně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

budu reagovat oblíbenými citáty :
Kdybychom se nechtěli vynášet, mnoho bychom toho nenamluvili.
Nejčastěji se mýlí ti, kdo nepřipustí, že by se mohli mýlit.
F.Rochefoucauld

před 4297 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

AD ocko,
mám pocit, že celá otázka znela na Páralovu knihu, nie na živočíšny druh.
Prirodzene, ak vytrhnem z otázky len jej druhú časť, môže dôjsť k omylu.
Ale doteraz som si myslela, že tak robia len médiá… :)

před 4302 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Milá led, pokud z kontextu vytrhne něco tazatelka, já to zpátky „zašít“ neumím. O Páralovi tu nebyl ani ťuk. Ale polepším se. Příště nakouknu každému do hlavy, co vlastně svým dotazem myslí.
Mám to chápat tak, že Vy v ní máte myšlenky na Občanskou válku na odpovědích?

před 4298 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad ocko. Dotaz byl naprosto srozumitelný. V podotázce bylo uvedeno, že se dotaz týká rozboru Páralovy knihy Mladý muž a bílá velryba.

Nejde o názorovou otázku, ale o odbornou, takže je třeba dílo znát a neposkytovat chybné informace, které tazatelce zcela jsitě nepomohou.

před 4297 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Dosť ma prekvapila vaša a hanulkina odpoveď, ale zjavne sa na nej podpísalo to tropické vedro…

před 4301 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Tropické vedro? To spolehlivě chladíte Vy. Váš nick je zárukou, že mozkové závity se tu nikomu nezavaří. Odpověď byla zodpovězena tak, jak byla položena. Pokud Vy a Annas chápete dotaz jinak, já a Hanulka jsme jej pochopily také jinak. Neřekla bych, že špatně. Vše je věcí názoru a patent na rozum tu nemá ani ten, kdo by o tom tak rád všechny přesvědčil.

před 4298 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

led, jsem ráda, že jste si toho rovněž všimla. Proto jsem přepsala z hanulčina odkazu část textu, aby si další uvědomili, že jde o zcela jiného autora i jinou knihu.

před 4301 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale domnívám se, že jsou naše připomínky celkem zbytečné.

před 4301 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek