Jak by jste vysvětlili?

malému dítěti pojem „relativita“?
V lidovém pojetí,určitě bychom do něj necpali vzorec.

Nejlepší odpověď
annas

Např. vidím 1. dům a řeknu, že je vysoký. Ale musím ho porovnat s jiným domem, aby mé tvrzení bylo správné.

Proto je výška prvního domu realtivní vzhledem k výšce druhému domu.

Jednotlivé věci, předměty srovnávám vzhledem k něčemu.

Když o někom řeknu, že je vysoký, posuzuji ho vzhledem k tomu, kdo je menší než on.

Nebo vysoký člověk je malý vzhledem k ještě vyššímu jedinci.

Slon je velký ve srovnání třeba se psem. Pes je větší než blecha.

Další odpovědi
Toruk

Relativní je přibližné. Když řeknu „mám v batohu hodně peněz“, je to relativní. Když řeknu „mám v batohu 5 milionů Kč“ 🙂, je to přesné (už ne relativní).

Jahoda

A co toto: vzájemný vztah věcí, jevů; relativnost.

No, když čtu „malému dítěti“, tak je tato odpověď na nic. Malé dítě to asi nepochopí… 😉