AndyT

Jak by jste to laicky řekli?

Prosím dokázali by ste jste laicky, nebo na nějakém příkladu říci, co je to vlastně elektrické napětí a proud? Neptám se na využití, vzorec apod. ale obecnou charakteristiku
Doplňuji:
Takže dalo by se říci, že napětí je motor, a proud je auto?
Popř. se to může řešit v diskuzi

Nejlepší odpověď
Michal Kole

elektrické napětí je něco jako „mechanický“ tlak např. v potrubí, aby ti tekla voda do vany z vodovodu.

když je trubka celou vesnicí a každý napouští v létě bazén tak tlak klesá protože jsou odběry vody po vsi do bazénu – pascalův zákon při psůobení síly na kapainu je v uzavřené nádobě všude stejný tlak, jenže tlak začne klesat, jakmile začne voda vystříkávat.

Elektrický proud je když se uvedou do pohybu „VOLNÉ elektrovodné“ částice -
elektrony

Některé materiály málo „udrží“ elektrony v atomu a ty se uvolní plují „prostorem“ – ve vodiči – např. kus mědi a když přiložíš to elektrické napětí – ten tlak např. z baterky tak se tomu chaotickému pohybu ve vodiči dodá ůsměr a elektrony putují a točí se ti motorek nebo ti svítí žárovka.

Další odpovědi
mosoj

Blbost. Jednoduše to lze říct jenom když víš o co kráčí.
Nejdřív si přečti toto :
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/prin­t/239-elektricky-zdroj-premeny-energie-v-jednoduchem-obvodu

A pak to vztáhni na natlakované potrubí s vodou ve kterém je umístěn ventil ( chceš-li kohoutek). Rozdíl potenciálů zde simuluje tlak vody před kouhotkem a tlak vody za uzavřeným kohoutkem ( zde je potrubí prázdné). Je zde zákonitě o rozdíl tlaku vody což je vlastně jako rozdíl potenciálů na svorkách zdroje napětí.
V tuto chvíli neprotéká el. proud , analogicky v potrubí neprotéká voda.
Když otevřeme kohotek začne proudit voda z místa vyššího tlaku do místa s nižším tlakem. Opět analogicky pro svorky zdroje napětí kde je rozdíl el. potenciál mezi svarkami.. Když obvod uzavřeme začne proudit el. proud z místa vyššího el. potenciálu do místa s nižším el. potenciálem.

qazasd

Proud je umernej mnozstvi elektronu putujicich po dannym vodici. Pokud napr. pripojim rychlovarnou konvici muze skrze draty tect napr. 10 Amper. Kdyby byl drat trubka s vodou byl by proud roven mnozstvi vody co trubkou aktualne protejka.

Napeti se meri mezi 2ma mistama v obvodu a urcuje jak moc by se elektronum proudit mezi tema dvouma mistama chtelo, kdyby se propojili. V zasuvce je to treba 230V mezi tema 2ma zdirkama. Znamena to, ze kdyz se propoji odporem 1Ohm potece skrze ten odpor 230 Amper. Kdyby bylo v zasuvce 10 voltu potece prez jeden ohm „jenom“ 10 amper. Naopak kdyz je napeti mezi 2ma mistama dostatecne velky (tisice voltu) proud uz nemusi tect skrze drat, ale muze preskocit vzduchem a vznikne tak elektrickej oblouk.

smitka

Nedávno jsem na toto téma viděl pěkný obrázek:
http://lh5.go­ogleuserconten­t.com/-GxZibr9HwO8/A­AAAAAAAAAI/AA­AAAAAAAMM/Uvgvn1iT­Mfs/s512-c/photo.jpg