Mirdas

Jak by jste se zachovali ?

Kdysi jsem vyslechl jeden příběch a bohužel věřím že nebyl vyjímkou.
Během druhé světové války soused udal souseda a jeho rodina putovala do lágru.
Po skončení války se zbytek rodiny, přeživší, vrátili a vyřizovali si doklady, bydlení, práci a vše možné kolem toho, aby mohli „zase“ slušně žít.
Ovšem kdo o tomto všem rozhoduje je právě soused udavač, nyní zasloužilý soudruh a bojovník v odboji.
Při setkání se rodině sice omluvil a prosil, aby nic neříkali, že je ve všem zaopatří a podobně ( slyšel jsem i horší variantu ).

Jak by jste se zachovali ?
Nahlásili by jste tohoto ........ ?
Nebo mlčky přijali jeho návrh ?
A nebo máte svou variantu ?

Odpovědi
anonym

První, co mě napadne, je udat ho. Kdo všechno o tom udání ví? Dá se dokázat, že to bylo na udání? Jestli se to dá nějak dokázat, tak určitě ano.

anonym

Nevím, jak bych se zachoval – ´slyšel´ jsem podobný příběh – původně kolaborant s nacisty, poté kolaborant s komunisty – nechal většinu navrátivší se rodiny opět zmizet v ´lágru´.
Za nacistů proto, že šlo o Židy.
Za komunistů proto, že šlo o kapitalisty.
Vždy šlo ale o závist.
___
Jak už jsem psal – nevím, jak bych se zachoval vůči němu osobně, ale zřejmě bych prchnul, dokud by byl čas – ve státě, kde mohou o osudu jiných rozhodovat takoví haj*li, bych asi nebyl nikdy v bezpečí.