Avatar uživatele
poa.li

Jak by jste popsali, co je lidská duše? Podle vás… Děkuji

Přeji hezký den.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, magicm18, mosoj, vagra, rynek878, anonym, iceT, Meropa před 4834 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

je to něco křehkého,a hodně citlivého,můžete být po ní pohlazeni a je vám skvěle,nebo jí může někdo zranit,je jako zrcadlo co odráží naše pocity,ale i vše dobré a zlé v nás

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Duše je něco nehmotného, to, co dělá člověka jedinečného, co ovlivňuje jeho vědomí.
Připomínám si Freuda, který tvrdil, že člověka tvoří Ego, Superego a ID, tedy Já, Nadjá a Ono. Já – můj rozum, Nadjá – je moje svědomí, tedy jakási moje duše, která říká, co jsem udělala správně či špatně. Ono – to, co mě žene k určité činnosti, třeba pudy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Energetický holografický otisk každé lidské osobnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Terryle

Duše je mysl, rozum. Kreativita, obětavost, racionalita, schopnost brát ohled i na jiné. Ale taky zákeřnost, zlo, nenávist… nenávist asi dost podstatně – mám pocit, že nejsilněji vyvinuta právě u lidí, zvířata nedokážou nenávidět, podle mě. Ta jen cítí strach nebo odpor a v nich jednají. Ale nenávist… je lidskou výsadou.
A i Tobě přeju pěkný den… :o)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

jakési nehmotné fluidum kolem nás, které jednak oživuje tělo a jednak má na svědomí „vyšší“, netělesné prožitky. Zároveň propojuje navzájem nás všechny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ten který je

Myšlenka,vlastní ego.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Duše (od dýchati, dech) je velmi široký a často neurčitý pojem, který původně znamená princip života, to, čím se živá bytost liší od mrtvoly. K tomu později přistupuje i představa duše jako jedinečné osobní identity, důležitá zejména v křesťanství. Starou náboženskou představu, že duše člověka nějak přežívá, vyjádřili řečtí filosofové jako nesmrtelnost, případně představou reinkarnace jako v některých východních náboženstvích.

Protože se tyto představy nedají empiricky doložit ani zkoumat, v moderní vědě se pojem duše neužívá a i psychologie, která jako věda o duši vznikla, jej nahrazuje pojmem vědomí nebo mysli. Pseudovědecké pokusy o výklad duše jako „energie“ a podobně nestojí tudíž na žádném základě. V náboženství, v běžné řeči, v umění a v mnoha metaforách však stále znamená oživující princip, nositele osobní jedinečnosti a odpovědnosti, citu a smyslu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek