Reezo

Jak byste popsali barvy člověku, který se narodil už jako slepý?

Docela by mě zajímalo, jak byste popsali barvy člověku, který je nikdy neviděl a neví, jak si představit barvy.

Nejlepší odpověď
WeeBear

Mrkni se na film Maska (ne ten nový, ale na ten z osmdesátých let). Kluk tam slepé slečně vysvětluje barvy. Nepamatuji si to přesně, ale myslím, že jí přiloží ruku na teplejší, rozehřátý vařič a ona řekne, že je to teplé… On ji odpoví, že má pravdu, že taková je červená barva… Poté jí dá do ruky něco studeného, ta mu řekne, že tohle je pro změnu studené. Odpoví jí, že přesně taková je modrá barva.

Ono to moc vysvětlit nejde. Jak psala FOX.IK – zelená je hezké přirovnání k louce, ale když slepý neví, jak vypadá louka, tak je to těžké. Nedá se to moc vysvětlit.

Další odpovědi
marci1

Snad jedině tak, že teplé a příjemné barvy jsou: žlutá, oranžová, červená ap. a studenější barvy modrá, zelená ap. Zajímavé ovšem, je, že nevidomí, kteří nevidí od narození, poznají barvu hmatem. Asi mají hmat propojený se šestým smyslem.

www

Vždy by to bylo jen neuměle, proto bych se o to ani nepokoušel. Nejde to popsat tak, aby slepec správně pochopil pro něj ‚nepochopitelné‘.
Svého času jsem se mezi slepci pohyboval.
Doplňuji:
Mám na mysli lidi se slepotou úplnou. Ti se o barvách ani bavit nechtěli, neboť například uváděné ‚modrá=studená‘ jim pouze pletlo hlavu. Modrý karafiát měl stejnou teplotu jako každý jiný ap.
Zkušenost

led

Farby možno prirovnať k známemu, čo nevidiaci pozná. Teplo/zima, vôňa/zápach, jemnosť/drsnosť, dobro/zlo, láska/nenávisť a podobne.
Vnímanie farieb totiž pôsobí nielen na videnie, ale aj psychicky a pocitovo.

FOX.IK

Zelena jako louka, zluta jako slunce- to je blbost. To popsat nejde

Reezo

LED: Otázka je, jakou barvu přiřadit k čemu? protože my dělíme barvy na teplé a chladné. Musela by jsi vymyslet co k čemu správně přiřadit. Na konec, stejně bude vědět jen přibližně, jak by mohla barva vypadat 🙂

Reezo

marci1: teoreticky by se to dalo poznat za slunného dne. Barvy rozdílně přitahují teplo a když je ten člověk naučený tak je schopný to teoreticky rozeznat. Ale je to jen teorie 🙂

Reezo

Weebear: to co popisuješ je základní instance, pro ty to barvy. Jenže takhle velice z lehka vysvětlíš tyhle 2 barvy
koho by zajímalo, tak tady to popisuje slepý člověk

http://www.you­tube.com/watch?v=59YN8_l­g6-U&list=HL1379596115