_Lucka_

Jak by jste pochopili slavná výrok George Orwella – SVOBODA JE OTROCTVÍ..??

Nejlepší odpověď
annas

Otroci jistým způsobem někomu patří, Jedno však mají společné. Nemohou sami o sobě rozhodovat, rozhoduje za ně jejich vlastník, dozorce nebo nebo někdo jiný.. Svůj úděl jen těžko mohou změnit. Za socialismu se jistým způsobem lidé nedobrovolně stali majetkem socialistického státu. Ten rozhodoval o jejich budoucnosti, vzdělání, společenském postavení atd. Všichni jjsme žili nedobrovolně uvězněni za železnou oponou. V tomto případě šlo o vnější svobodu.
Vniítřní svoboda se rodi v hlavě.Svobodný člověk je ten, kdo je sám se sebou spokojený, kdo nemusí nic dělat „aby se neřeklo“, kdo neřeší „co na to řřekne okolí". Nnezáleží na tom, zda ho milují další, říká, co si myslí kvůli sobě, nikoliv kvůll jiným, nestydí se za své chyby, neskrývá své pocity atd. Jednali všichni jedinci takto za socialismu? Omezovala je většinou vnější svoboda, obrazně řečeno „socialistické otroctví“.

Doplňuji:
Jen tak. Napadla mě slova jedné písně, že muži chtějí být občas v okovech, když je uvězní žena. a tím je zachrání od nevěry…

Dej mi pár okovů a pevnou mříž, … dej mi pár okovů a jsem jen tvůj.

Další odpovědi
Drap

Tak, že i svoboda nás dosti svazuje. Tam kde začíná svoboda, se svým způsobem omezuje možnost úplné svobody druhého

Andělé

Tak,že skutečná svoboda na této planetě neexistuje. Od chvíle narození se všichni musíme řídit pravidly.At chceme nebo ne,vždy nás nějaké pravidlo dostihne.
Podstata člověka je svoboda. Podstata svobody je volnost rozhodování a odproštění se od všeho. A takováto svoboda na světě není.

hanny 2

Tento slavný výrok podle mně odpovídá poměrům v naší zemi.Demokraci­e=svoboda,ale­...........

anonym

Svobodně říci nahlas kolik je např.1 plus 1.Výsledek ti řekne někdo jiný.Ale dvojka to nebude.Bude to tolik,kolik bude chtít Velký bratr.Z filmu i z knihy mám husinu.A nebylo to jediné heslo,pod kterým brácha vládl.

Conchus

To je jen jiná variace na Marxův výrok, že „svoboda je poznaná nutnost“.

Sůwa

Protože knihu George Orwella „1984“ právě čtu, musím doplnit, že byla napsána již v roce 1949 a teprve v roce 1991 byla přeložena do češtiny. Z reálného socializmu tedy vycházet nemohl.

annas

Ad Sůwa, máš pravdu. Děkuji. Neuvědomila jsem si, že je kniha utopie a že ji autor napsal dřív. Přitom ji znám. Takže první věta není správná. Vpředu už nemohu opravit.

Ale vysvětlení jeho slov chápu, tak, jak jsem je vysvětlila.

annas

Socialismus existoval v SSSR od r. 1922 do r. 1991, takže O. v době, kdy knihu napsal, kritizoval především stalinismus jako projev totality.
Zmatkovala jsem.